شناخت واژگان پارسی

1394/10/12

درود بر شما
در اینجا می خواهیم به بررسی واژگان و لغات و اصطلاحات مورد استفاده در گفتار و نوشتارمان بپردازیم و با بهره گیری از دانش یکدیگر،هرچه بیشتر بتوانیم پارسی را پاس بداریم و موارد وارداتی از زبان های غیر ایرانی را تا مقدور است،در گفتار و نوشتارمان کاهش دهیم.
امیدواریم که با این عمل،بتوانیم قدمی در جهت اصالت خود برداریم.هرچند که به دلایل مختلفی نمی توان این اصول را یکباره در بین افراد رایج کرد ولی اگر همه تلاش کنیم،در لایه های زمان،می توانیم این فرهنگِ از یاد رفته را به یاد آریم.
هرگونه اطلاع و آموخته ای درباره واژگان مختلف پارسی و غیر پارسی رایج در گفتار و نوشتارمان دارید،اینجا قرار دهید تا بقیه افراد نیز از این اطلاعات بهره مند شوند.
فقط درخواستی که از شما دارم،این است که اگر مایل به درج نظرات خود در اینجا هستید،سعی بر این کنید که بدون تعصب و جانب گیری باشد :)
سپاس از شما که در این امر همکاری می کنید.

9 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2016-01-05 12:11:31 +0330 +0330
نقل از: hTg منم فک میکردم دروغ باشه ها ولی میخواستم مطمئن شم. بازم ممنون .

درضمن من این موردو معرفی کردم از یکی دیگه تشکر میکنی؟؟؟ ?

ببخشید!ما مخلصتیم،چاکرتیم.ازش تشکر کردم که نظرشو گذاشته! ? از شما جداگونه تشکر کردم (inlove) بازم تشکر میکنم :)

0 ❤️

2016-01-05 12:53:19 +0330 +0330

با توجه به بحثهای پیش اومده تو تاپیک احادیث شاید پست گذاشتن من تو این تاپیک یه کم عجیب به نظر بیاد ولی از نظر من کار خوب همیشه خوبه و فرقی هم نمیکنه که از طرف کی باشه.

خسته نباشید.

0 ❤️

2016-01-05 15:41:30 +0330 +0330
نقل از: Arrow11 **با توجه به بحثهای پیش اومده تو تاپیک احادیث شاید پست گذاشتن من تو این تاپیک یه کم عجیب به نظر بیاد ولی از نظر من کار خوب همیشه خوبه و فرقی هم نمیکنه که از طرف کی باشه.**

خسته نباشید.

درود بر شما

چرا عجیب به نظر بیاد؟همه باید در آباد کردن و ساختن کشورِ خود،کوشا باشند.ہبا بازسازی زبان فارسی،می توان فرهنگ فراموش شده خودمان را نیز دریافت.
سلامت باشید…

0 ❤️

2016-01-05 18:16:24 +0330 +0330

چون عربها نمی توانند بگویند** « پ »** ، ما ایرانی ها :

به پیل می‌گوییم: فیل

به پلپل می‌گوییم: فلفل

به پهلویات باباطاهر می‌گوییم: فهلویات باباطاهر

به سپیدرود می‌گوییم: سفیدرود

به سپاهان می‌گوییم: اصفهان

به پردیس می‌گوییم: فردوس

به پلاتون می‌گوییم: افلاطون

به تهماسپ می‌گوییم: تهماسب

به پارس می‌گوییم: فارس

به پساوند می‌گوییم: بساوند

به پارسی می‌گوییم: فارسی!

به پادافره می‌گوییم: مجازات،مکافات، تعزیر، جزا، تنبیه…

به پاداش هم می‌گوییم: جایزه

1 ❤️

2016-01-05 20:15:00 +0330 +0330

چون عرب‌ها نمی‌توانند «گ» را برزبان بیاورند، بنابراین ما ایرانی‌ها

به گرگانی می‌گوییم: جرجانی

به بزرگمهر می‌گوییم: بوذرجمهر

به لشگری می‌گوییم: لشکری

به گرچک می‌گوییم: قرجک

به گاسپین می‌گوییم: قزوین!

به پاسارگاد هم می‌گوییم: تخت سلیمان‌نبی!

0 ❤️

2016-01-06 09:32:27 +0330 +0330
نقل از: Arrow11 چون عرب‌ها نمی‌توانند **«گ»** را برزبان بیاورند، بنابراین ما ایرانی‌ها

به گرگانی می‌گوییم: جرجانی

به بزرگمهر می‌گوییم: بوذرجمهر

به لشگری می‌گوییم: لشکری

به گرچک می‌گوییم: قرجک

به گاسپین می‌گوییم: قزوین!

به پاسارگاد هم می‌گوییم: تخت سلیمان‌نبی!

اعراب اینا رو گفتند ولی نگفتند که بیاموزیم…

هر چند که دانستن موارد ذکر شده(این پست و پست قبل)خالی از لطف نیست ولی برای شروع سخت هستند و در گفتار نیز مشکلاتی رو به همراه دارد!!یادگیری این موارد رو برای هر کسی فعلا توصیه نمی کنیم.

0 ❤️

2016-01-06 09:47:35 +0330 +0330

قبلا(حدود سه ماه پیش)میخواستم که لیست واژگانم رو بیشتر فارسی کنم و همزمان این تاپیک رو برای یاددهی به کاربرا بزنم تا آنها نیز بی نصیب نمانند ولی بخاطر بعضی از مشکلات پذیرش سایت و همچنین تنبلی خودم،چند روز پیش کارَم رو شروع کردم! ? اینجا واژگانی رو درج خواهم کرد که از این پس،به جای لغات غیر پارسی به کار می ببریم(اول از عربی شروع می کنیم که سهم بیشتری داره).

شما می توانید هر از چندی که به سایت میایید و هر کاری که دارید،یه سر به تاپیک بزنید و این واژگان رو یاد بگیرید و در گفتار و نوشتار خود به صورت برنامه ای(روزانه کمتر 5دقیقه)تمرین کنید وبه کار گیرید و واژگان دیگر را دور بریزید.با اینکار در آینده می توانید تفاوت در زبان خود را احساس کنید.

هر بار 5 واژه میگذارم(به ترتیب حروف الفبا) تا در بسته های کوچیکی تمرین خود را انجام کنید و زیاد وقتتون رو نگیره.روزانه یه بسته رو تمرین کنید(به ترتیب) :)

امید است که همگان بهره مند شوند

0 ❤️

2016-01-06 09:50:49 +0330 +0330

خودم لیست واژگانی رو تهیه کرده بودم ولی از وقتی دیدم ویکی پدیا هم اینکار رو کرده،لیست خودمو به کمک این دانشنامه کامل تر کردم و مواردی را که خودم نتوانستم،ازش برداشتم تا بتوانم اینجا به بهترین شکل ممکن قرار دهم ?

0 ❤️

2016-01-06 09:54:27 +0330 +0330

ابتدا: نخست،پیش درآمد

ابتدایی ترین: ساده ترین

ابتکار: نوآوری

ابراز کردن: آشکارکردن،نمایان کردن

ابلیس: اهریمن

1 ❤️

2016-01-06 10:17:18 +0330 +0330

ابن سینا: پور سینا

ابوالهول: هراس انگیز،ترس آور

ابهام: پوشیدگی،تاریکی،گنگی

ابهت: بزرگی،بزرگواری

اتحاد: همبستگی،یگانگی،یکدلی،پیوستگی

1 ❤️

2016-01-06 11:36:56 +0330 +0330
نقل از: طغرل100 ابن سینا: پور سینا

با سپاس فراوان از زحماتت به این امید که بتونیم کمی دینمون رو نسبت به زبان مادریمون ادا کنیم

داداش من احساس می کنم کلمه گنگ یه کلمه لاتین چون تو دهخدا و معین و … هرچی گشتم معنی ابهام و پوشیدگی نداره
از طرفی گنگ و گنگستر بیشتر در زبان لاتین کاربرد داره
ممنون میشم یه تحقیقی بکنی

1 ❤️

2016-01-06 18:19:48 +0330 +0330
نقل از: Mr-joker
نقل از: طغرل100 ابن سینا: پور سینا

با سپاس فراوان از زحماتت به این امید که بتونیم کمی دینمون رو نسبت به زبان مادریمون ادا کنیم

داداش من احساس می کنم کلمه گنگ یه کلمه لاتین چون تو دهخدا و معین و … هرچی گشتم معنی ابهام و پوشیدگی نداره
از طرفی گنگ و گنگستر بیشتر در زبان لاتین کاربرد داره
ممنون میشم یه تحقیقی بکنی

گنگ واژه فارسی می باشد و توی یه متن قدیمی هم یادمه که استفاده شده.پیدا کردم،درج میکنم برات ولی تحقیق هم می کنم که ببینم اوضاع از چه قراره!!بعدا هم برای (بیشتر بدانید) واژه های فارسی رو ذکر می کنم که به زبان های دیگر راه یافته اند و تعداد زیادی دارند و مشهور هم هستند.
سپاس از دقت شما ?

1 ❤️

2016-01-06 18:31:50 +0330 +0330
نقل از: hTg

ایران تنها جاییه که برای استفاده نکردن از یه واژه انگلیسی از یه واژه انگلیسی دیگه برای فارسی کردن کلمات بیگانه استفاده میشه. مثل: email که بجاش از واژه ی پست الکترونیک استفاده میشه که هم پست(post) و هم الکترونیک(electronic) دو واژه ی انگلیسی هستن. جالب نیستش؟؟؟؟؟ (surprised) ? ? (laugh)

چون صدا و سیما اینطوری می گفت،همه بهش عادت کردند که مثلا فارسیه!ولی کسی بهش فکر نکرده بود…!

0 ❤️

2016-01-06 19:31:30 +0330 +0330
نقل از: Canarry اگه ی تاپیک درست و حسابی و پربار تو شهوانی باشه این تاپیکه....واقعا تاپیکای دیگه اشغال و بدرد نخورن و ادم رغبت نمیکنه حتی ی بار هم بازشون کنه ولی این تاپیک عاااااالی و گهرباره (clap)

سپاس از شما که این تاپیک رو انتخاب کردید و مورد پسند قرار دادید ? این تاپیک با نظراتِتون،پربار تر هم می شود.

0 ❤️

2016-01-07 09:07:58 +0330 +0330

اتصال: پیوستگی،پیوست

اتفاق: رخداد،رویداد ,پیشامد

اتفاقاً: ناگهانی،یکباره,شانسکی

اتکاء: دلگرمی،لمیدن,پشتگرمی,وابستگی

اتلاف: نیست کردن،برباد دان،کاستن

0 ❤️

2016-01-07 09:16:05 +0330 +0330

اتهام: بدنامی

اتوماتیک: خودکار

اجابت: برآوردن،پاسخ دادن

اجاره: کرایه

اجازه: دستور،فرمان,رخست

0 ❤️

2016-01-07 09:18:03 +0330 +0330

اجبار: واداشتن،زورکردن,زورکی

اجتماع: گردآوری ,همایش

اجتناب: دوری ,پرهیز

اجتهاد: کوشیدن،کوشش،استادی،هنرپروری

اجداد: نیاکان،پدران

0 ❤️

2016-01-07 09:20:44 +0330 +0330

اجرام: توده ها،پیکرها

اجزا: تکه ها،پاره ها

اجساد: تن ها،لاشه ها

اَجَل: مرگ

اجلاس: نشانیدن،نشست

0 ❤️

2016-01-07 10:58:08 +0330 +0330

اجلال: بزرگ داشتن

اجناس: کالاها،گونه ها

اجنبی: بیگانه

احترام: ارج، گرامیدن،بزرگداشت

احتراق: سوختن،برآفروختن،افروختگی

0 ❤️

2016-01-07 13:29:08 +0330 +0330

احترام: گرامیدن،بزرگداشتن،ارج،پاس داشتن

احتکار: اندوختن،بنداری کردن،انبارداری

احتمالاً: شاید،چه بسا

احتیاط: پروا،دوراندیشیدن،سنجیدگی،پایش

احد: یکتا،یگانه،یکی،گرد

1 ❤️

2016-01-07 13:31:47 +0330 +0330

اِحداث: پدید آوردن،نو کردن

احراز: استوار کردن

احزاب: گروه ها،دسته ها

احضار: خواندن،خواستن

احکام: فرمان ها،دستور ها

0 ❤️

2016-01-07 13:33:08 +0330 +0330
نقل از: xan araz هفت پيكر نظامي و شاهنامه فردوسي،تنها منظومه هايي هستن كه كمترين استفاده رو از واژگان عربي كردن،از لحاظ ادبي هر دو برابر هستن

از نظامي:
به گردان ایران فرستاد کس
کزین در نگردد کسی باز پس

بدان آمدن شادمان گشت شاه
از آن پهلوانان لشکر پناه

جداگانه با هر یکی عهد بست
که در پایهٔ کس نیارد شکست

سپاس از اظهار نظرتون ?

0 ❤️

2016-01-07 14:12:18 +0330 +0330

اعراب پس از فتح ایران خیلی تلاش کردن که زبان مردم را تغییر دهند چرا که زبان تنها عاملی است که شامل تمام هویت یک قوم و گروه میشه . اعراب نتوانستند زبان فارسی را از ما بگیرند . رجوع کنید به تمدن بزرگ مصر که پس از فتح توسط مسلمین چیزی از آن عقبه ی فرهنگی و باستانی برای انها باقی نماند ویا شامات که سالها زیر تسلط رومیان بودند و بعد از فتح توسط مسلمین تمام میراث خود را از دست دادند . ولی در رابطه با گفتار شما از وجود کلمات بیشمار تازی در زبان پارسی ،باید به این نکته اشاره کرد که این پدیده بسیار عادی است . اگر به زبان های دیگر دقت فرمایید می توانید ببینید که مثلا زبان انگلیسی واژگان زیادی را از زبان فرانسوی ، ایتالیایی ، یونانی ، اسپانیایی و حتی فارسی به عاریه گرفته و جزو واژگان آن زبان شده است . بنابراین جلوی این پدیده را نمیتوان گرفت . ولو اینکه امروز ما واژگان زیادی را استفاده می کنیم که ذاتا ایرانی نیستند . در رابطه با فحش و الفاظ رکیک باید گفت که فحش اصالتا از فرهنگ تازی به فرهنگ ایران وارد شده . فحش ریشه ی بسیاری از واژگان تازی مثل فاحشه و ... است . سابقه ی بکار بردن الفاظ رکیک بین اعراب، به فرهنگ آنان بر می گردد . در فرهنگ تازی کسی را که به نام مادرش صدا کنند نشان از فساد اخلاقی مادرش دارد . این الفاظ در بین تازی ها بسیار مصطلح است . تنها راه مقابله با این فرهنگ استفاده نکردن از آن و جایگزینی آن با رفتارهای ناب پارسی است . همانطور که ما به " کردار نیک ، گفتار نیک و پندار نیک"توصیه شدیم . متشکرم

1 ❤️

2016-01-07 14:30:25 +0330 +0330
نقل از: sme_1364

اعراب پس از فتح ایران خیلی تلاش کردن که زبان مردم را تغییر دهند چرا که زبان تنها عاملی است که شامل تمام هویت یک قوم و گروه میشه . اعراب نتوانستند زبان فارسی را از ما بگیرند . رجوع کنید به تمدن بزرگ مصر که پس از فتح توسط مسلمین چیزی از آن عقبه ی فرهنگی و باستانی برای انها باقی نماند ویا شامات که سالها زیر تسلط رومیان بودند و بعد از فتح توسط مسلمین تمام میراث خود را از دست دادند . ولی در رابطه با گفتار شما از وجود کلمات بیشمار تازی در زبان پارسی ،باید به این نکته اشاره کرد که این پدیده بسیار عادی است . اگر به زبان های دیگر دقت فرمایید می توانید ببینید که مثلا زبان انگلیسی واژگان زیادی را از زبان فرانسوی ، ایتالیایی ، یونانی ، اسپانیایی و حتی فارسی به عاریه گرفته و جزو واژگان آن زبان شده است . بنابراین جلوی این پدیده را نمیتوان گرفت . ولو اینکه امروز ما واژگان زیادی را استفاده می کنیم که ذاتا ایرانی نیستند . در رابطه با فحش و الفاظ رکیک باید گفت که فحش اصالتا از فرهنگ تازی به فرهنگ ایران وارد شده . فحش ریشه ی بسیاری از واژگان تازی مثل فاحشه و ... است . سابقه ی بکار بردن الفاظ رکیک بین اعراب، به فرهنگ آنان بر می گردد . در فرهنگ تازی کسی را که به نام مادرش صدا کنند نشان از فساد اخلاقی مادرش دارد . این الفاظ در بین تازی ها بسیار مصطلح است . تنها راه مقابله با این فرهنگ استفاده نکردن از آن و جایگزینی آن با رفتارهای ناب پارسی است . همانطور که ما به " کردار نیک ، گفتار نیک و پندار نیک"توصیه شدیم . متشکرم

سپاس از کامنت شما

هدف از این تاپیک این است که هرچه بیشتر بتوانیم واژگان پارسی را به جای واژگان دیگر به کار ببریم و که به مرور زمان میسر خواهد شد.حالا هر چقدر هم که پیشرفت کنیم در این دوره،غنیمته :)

1 ❤️

2016-01-07 15:35:24 +0330 +0330

حرفت درسته ولی کلمات عربی بیش از حد وارد زبان فارسی شدند که این اصلا خوب نیست
هدف دوستمون طغرل هم اینه که به جای این کلمات از معادل فارسیش استفاده کنیم
درسته که بعضی کلمات سخته اما می تونیم از کلمات ساده شروع کنیم
سلام: درود
خداحافظ:بدرود
حداقلش اینه به جایه این 2 لغت از معادلشون استفاده کنیم از بسیار زیبا تره

1 ❤️

2016-01-07 16:39:58 +0330 +0330

…عالی بود خسته نباشید.

0 ❤️

2016-01-07 18:24:53 +0330 +0330
نقل از: Mr-joker

حرفت درسته ولی کلمات عربی بیش از حد وارد زبان فارسی شدند که این اصلا خوب نیست
هدف دوستمون طغرل هم اینه که به جای این کلمات از معادل فارسیش استفاده کنیم
درسته که بعضی کلمات سخته اما می تونیم از کلمات ساده شروع کنیم
سلام: درود
خداحافظ:بدرود
حداقلش اینه به جایه این 2 لغت از معادلشون استفاده کنیم از بسیار زیبا تره

خوشحالم که خوب منظورمو فهمیدی،آقای جوکر ?

واژه های غیرپارسی بیش از اندازه در زبانمان گسترش یافته که ما قادریم خیلی از آنها را دور بریزیم و از معادلش استفاده کنیم.خیلی هم ساده هستند و قبلا آنها را شنیده ایم ولی به کار نمی گیریم.آنقدر هم سخت و غول آسا نیست که بعضی ها دست بی ارزش میدانند و بی خیال می شوند. :(

1 ❤️

2016-01-07 18:44:46 +0330 +0330
نقل از: اسموک چرا بهم ریخته نشون میده سایت پست منو! یه وبلاگ دیدم حدود 100 تا کلمه ای بود با این موضوع برابرسازی بر پایهٔ واژه‌های بیگانه رایج لینک وبلاک رو هم نمیتونم بزارم

باید یک خط در میان مینوشتی تا به صورت ستونی میشد!نمیدونم این مشکل سایت چه زمانی درست میشه؟!!!

سپاس از تلاشی که در این زمینه نموده ای.کامیاب باشی ?

0 ❤️

2016-01-07 18:46:55 +0330 +0330
نقل از: مراد برقی20 ...عالی بود خسته نباشید.

پاینده باشی آقا مراد ?

0 ❤️

2016-01-07 18:50:35 +0330 +0330

درود
من امروز با این تاپیک آشنا شدم و گمان می‌کنم کار ارزنده‌ای باشد.
برای همکاری واژه‌های تازی به کار گرفته شده در نخستین نوشتار را با برابرهای پارسی جایگزین نموده و پیشکش می‌نمایم :

در اینجا می‌خواهیم واژگانی را که امروزه در گفتار و نوشتارمان به کار می‌بریم بررسی نموده و با بهره‌گیری از دانش یکدیگر هر چه بیشتر بتوانیم پارسی را پاس بداریم و بکارگیری واژه‌های وام گرفته شده از زبان‌های بیگانه را در گفتار و نوشتارمان کاهش دهیم.
امید است که این کوشش گامی برای بازگشت به نهاد خویش باشد. از آنجاییکه که پیاده‌سازی یکباره‌ی این اندیشه در میان مردم ناشدنی است پس باید بکوشیم که به آهستگی این فرهنگ فراموش شده را به یاد آوریم.
هرگونه آگاهی و آموخته‌ای درباره‌ی واژگان گوناگون پارسی و بیگانه که امروز در گفتار و نوشتارمان به کار می‌روند را در اینجا نهاده تا دیگران نیز از آنها بهره‌مند گردند.
تنها درخواستی که از شما دارم این است که کوشش کنید گفته‌هایتان به دور از هرگونه خشک‌اندیشی و پافشاری بی‌خردانه باشند.
با سپاس از همکاری شما

1 ❤️

2016-01-07 19:42:55 +0330 +0330
نقل از: مرد همجنسگرا درود من امروز با این تاپیک آشنا شدم و گمان می‌کنم کار ارزنده‌ای باشد. برای همکاری واژه‌های تازی به کار گرفته شده در نخستین نوشتار را با برابرهای پارسی جایگزین نموده و پیشکش می‌نمایم :

در اینجا می‌خواهیم واژگانی را که امروزه در گفتار و نوشتارمان به کار می‌بریم بررسی نموده و با بهره‌گیری از دانش یکدیگر هر چه بیشتر بتوانیم پارسی را پاس بداریم و بکارگیری واژه‌های وام گرفته شده از زبان‌های بیگانه را در گفتار و نوشتارمان کاهش دهیم.
امید است که این کوشش گامی برای بازگشت به نهاد خویش باشد. از آنجاییکه که پیاده‌سازی یکباره‌ی این اندیشه در میان مردم ناشدنی است پس باید بکوشیم که به آهستگی این فرهنگ فراموش شده را به یاد آوریم.
هرگونه آگاهی و آموخته‌ای درباره‌ی واژگان گوناگون پارسی و بیگانه که امروز در گفتار و نوشتارمان به کار می‌روند را در اینجا نهاده تا دیگران نیز از آنها بهره‌مند گردند.
تنها درخواستی که از شما دارم این است که کوشش کنید گفته‌هایتان به دور از هرگونه خشک‌اندیشی و پافشاری بی‌خردانه باشند.
با سپاس از همکاری شما

سپاس از پالایش و پیشکش شما

این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر به این شکل بگم،ممکن است کسانی دل زده شوند و برای آغاز چندان مناسب نباشد.میل بر این داشتم که کاملا پارسی بنویسم ولی به هدفی انجام ندادم تا در آخر،خود بازدیدکنندگان آنرا بازگردانی کنند و برایشان تمرینی شود و بدانند که در آغاز،چطور می خواندند که شما تقریبا توانستید به عنوان نخستین کس،آن را بازگردانی کنید.این نوآوری در تاپیک،یادگاری خواهد ماند :)

البته اگه آخر خط اول به جای (بررسی)،(بازبینی)را بکار میگرفتی،درصد پالایشت بیشتر میشد!!!! ;) کامیاب باشی،دوست من...

0 ❤️

تاپیک‌های داغ

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «