تقدیر و سرنوشت انسان به دست کیست؟

1395/04/05

با سلام خدمت دوستای عزیز شهوانی 🌹

تاپیکی که امروز میخوام راجبش بحث کنیم وبراخودمم یکی از بزرگترین مجهولات زندگیمه درمورده تقدیر و سرنوشته انسانه.

به نظر شما تقدیر و سرنوشت انسان یه چیز از پیش تعیین شده است؟؟
به نظرتون سرنوشت انسان به دست خودش رقم می‏خوره ؟؟وآیا انسانه كه با استفاده از آزادی و اختیار وعقل خودش آینده خود را می‏سازه؟؟
آیا راه سعادت و خوشبختی یا شقاوت و بدبختی را خودش انتخاب میکنه یا یه چیز از پیش تعیین شده توسط کسی به اسم خداست وما انسان ها بازیگره این سناریوی از پیش تعیین شده ایم؟؟
و در آخر با توجه به نوشته های قرآن اينكه اگر سرنوشت هر انساني از بدو تولد نوشته شده است پس چگونه که میگن سرنوشت خودتون را در شب قدر تغيير دهيد؟؟
پس آيا سرنوشتي كه از اول خدا تعيين نموده داراي مشكل بوده ؟؟
آیا ما انسانها محکوم به تقدیر و سرنوشت و قسمت هستیم ؟؟ (dash) (dash)

لطفا با توجه به قوانین سایت و رعایت احترام کامل نظرات و دیدگاهای خودتونو بیان کنید تا به یه نتیجه کلی برسیم (blush)

6033 👀
6 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2016-06-25 14:13:44 +0430 +0430

قبل از اینکه دوستان در مورد سرنوشت و اختیار و پیشگویی و گذشته و اینده نظر بدن برای بار چندم پیشنهاد میدم فیلم ماتریکس 1 رو ببینید بعد در مورد این مساله نظر بدید. این فیلم به خوبی اختیار و سرنوشت رو به چالش و تصویر میکشه.

0 ❤️

2016-06-25 14:19:41 +0430 +0430

سرنوشت انسان رو خودش و مجموعه ای از عوامل خارج از حیطه کنترل خودش تعیین میکنن.چیزی بنام تقدیر،پیشونی نوشته،خواست خدا و این چیزا وجود نداره.ما انسانها اختیار کامل داریم در رفتارمون و همچنین در مورد عواقب کارهامون مسوؤلیم.

0 ❤️

2016-06-25 14:41:35 +0430 +0430

راستش دیگه نمیدونم این تاپیک چقدر میتونه مفید باشه یا افراد رو به چالش بکشه،چون چه به تقدیر و سرنوشت معتقد باشیم ،چه نه ، هر وقت از عرض خیابون رد میشیم اول دو طرف خودمون رو نگاه میکنیم(اسیتون هاوکینگ با کمی تغییر)

0 ❤️

2016-06-25 15:46:04 +0430 +0430
نقل از: angry_boy
نقل از: charlatan1375
نقل از: اسکلت حشری
نقل از: اسکلت حشری

سرنوشت و این حرفا فقط مال داستاناس. هرچن در اینکه انسان خودش آینده خودشو میسازه شکی نیس، ولاکن نباس از تاثیر مهم محیط نیز در این مقوله غافل شد!

درمورد قرآن و خدا که گفتی، صدالبته از جانب من یکی دیگه نیازی به توضی نیس، چون خعلی وخته دیدگاهم برا خودت روشنه. فلذا اگه اون بٌعدِ خرافیِ قضیه رو بذاریم کنارو با زبان علم و ایضن واقعیت ماتریالیستی پیش بریم، واسمون واضحه که همه چی؛ نه از پیش تعیین شده، بلکه کاملن برحسب اتفاقه. همونطوری که شکل‌گیری حیات رو کره‌ی زمین و به دمبالش نسل بشر برحسب اتفاق بوده. وختی سکه رو بندازی بالا، برات معلوم نی که شیر میاد رو زمین یا خط، یا شایدم رو لبه‌ش! این ینی اتفاق، نه از پیش تعیین شدن.

"آینده" عینهو «هندونه دربسه‌»س

این اتفاق نیست،اصولا چیزی به اسم اتفاق وجود نداره،چیزی که ما اون رو اتفاق میدونیم عملا جهل ما نسبت به عوامل فیزیکی با درصد خطای صفره. با پرتاب سکه شاید از نظر ریاضی چندین احتمال مطرح باشه ولی با در نظر گرفتن تمام عوامل فیزیکی عملا فقط یه احتمال باقی میمونه. همونطور که جهل ما نسبت به رنگ و شکل داخل هندونه اون درونش رو تغییر نمیده ،جهل ما هم نسبت به عوامل فیزیکی و مادی باعث تغییر آینده نمیشه.

_

عوامل فیزیکی و مادی نیز برحسب شرایط محیطی یا همون اتفاقات پیش میرن... همونطوری که هندونه دربسه از اول شکل‌گیریش هم میتونه قرمز بشه هم رنگ ماست. همونطور که از بین میلیون‌ها اسپرم، تو یه دونه فقط به تخمک چسبیدی و شدی این چیزی که الان هسی.

اشاره شد که واژه اتفاق به معنای جهل ما نسبت به ملیون ها ملیون عوامل فیزیکیه(البته با توجه به دیدگاه ماتریالیستی). در واقع عملا همیشه یک نوع احتمال وجود داره.اما با توجه به پیچیده بودن و نا توانی ما در جمع آوری تمام عوامل همیشه قانون احتمالات وسط میاد.
محیط،نه یه عامل غیر فیزیکی که جزئی از خود عوامل فیزیکیه.
باز میگم احتمال این که یه هندونه قرمز یا سفید بشه در حقیقت فقط یکیه که هرچقدر نسبت به عواملی که رنگ هندونه رو تشخیص میدن بیشتر واقف بشیم بهتر میتونیم رنگ اون رو پیش بینی کنیم.
اونچه ما به عنوان احتمال مطرح میکنیم error اندازه گیری و جهل شخص نسبت به عوامل فیزیکی و نه error خود عوامب ثابت فیزیکیه.

موافق میباشم ?

ولی بازم میگم که کیون لقش! ?

دیدگاه من نیست دوست عزیز،دیدگاهیه که از متریالیسم زائیده میشه…

0 ❤️

2016-06-25 16:13:07 +0430 +0430

عرض شود که در اینکه «اتفاق» به عواملی بسگی داره و همونام نیز به عواملی دیگه، درش بحثی نیس ولی تنگیِ قضیه اونجاس که این عوامل خودشون چطور، و از کجا دس به دس هم دادن؟ ضمن اینکه گستره کل جهانو هم به صورت ریشه‌ای با تشکیلاتش پیگیری کنیم تهش همچنان به «اتفاق»(بیگ بنگ) میرسه که قاعده و قانونی هم براش نی.

حال اینکه با درنظر گرفتن اندیشه‌ها و تئوری انیشتن که «زمان و مکان نسبی است» و تحقیقات ماکس پلانک واضع کوانتوم فیزیک و ورنر هایزنبرگ کاشف کوانتم فیزیک دانشمندان آلمانی میشه دریاف که جهان هرچن با قوانین فیزیک و ریاضی تعریف میشه ولاکن برنامه‌ی پیش بینی شده‌ای نداره و هر لحظه از جهان غیرقابل پیش بینیه. استیون هاوکینگم از رو مطالعه و کیهان‌شناسی در نتیجه‌گیریش با حالت کنایه خدا رو به «تاس انداختن» متهم کردو چه بسا «انداختن تاس جاهایی که دیده نمیشه» (همون اتفاق) ضمن اینکه به صراحت گف: «آینده جهان آنچنان که پیر لاپلاس می‌پنداشت، دقیقاً مطابق قانونمندی‌های علمی پیش نمی‌رود.»

مثال ساده‌ش برخورد سیاره به کره زمین حدود چارملیارد سال پیش که باعث کج شدن محور زمین و پیدایش چار فصل شد و همچنین قطعات بزرگی که از زمین کنده شده بودو با پیوستن به هم ماهو تشکیل دادن. همینطور این اواخر با برخورد سیارکی به زمین در شصوپنج میلیون سال پیش بطور ناگهانی وضعیت محیط زیس و نوع گیاها و جونورا کلن تغییر کرد… همچنین حرکت مواد مذاب درونی زمین و فشار اونا به لایه‌های بیرونی بطور دائم وضعیت قاره‌ها و خشکیا رو تغییر میده. خارج کره زمین نیز نزیک شدن و دور شدن کهکشانا و برخوردشون با هم و کشش ستاره‌ها به اندرون سیاه چاله‌ها.

هیش‌کودوم برنامه از پیش تعیین شده‌ای ندارن. فلذا همه‌ معادلاتو بهم میزنن.

طبق نظریه هایزنبرگ: «حتی از یک دقیقه بعد هم نمیتوان با اطمینان صحبت کرد.»

1 ❤️

2016-06-25 16:29:11 +0430 +0430
نقل از: اسکلت حشری عرض شود که در اینکه «اتفاق» به عواملی بسگی داره و همونام نیز به عواملی دیگه، درش بحثی نیس ولی تنگیِ قضیه اونجاس که این عوامل خودشون چطور، و از کجا دس به دس هم دادن؟ ضمن اینکه گستره کل جهانو هم به صورت ریشه‌ای با تشکیلاتش پیگیری کنیم تهش همچنان به «اتفاق»(بیگ بنگ) میرسه که قاعده و قانونی هم براش نی.

حال اینکه با درنظر گرفتن اندیشه‌ها و تئوری انیشتن که «زمان و مکان نسبی است» و تحقیقات ماکس پلانک واضع کوانتوم فیزیک و ورنر هایزنبرگ کاشف کوانتم فیزیک دانشمندان آلمانی میشه دریاف که جهان هرچن با قوانین فیزیک و ریاضی تعریف میشه ولاکن برنامه‌ی پیش بینی شده‌ای نداره و هر لحظه از جهان غیرقابل پیش بینیه. استیون هاوکینگم از رو مطالعه و کیهان‌شناسی در نتیجه‌گیریش با حالت کنایه خدا رو به «تاس انداختن» متهم کردو چه بسا «انداختن تاس جاهایی که دیده نمیشه» (همون اتفاق) ضمن اینکه به صراحت گف: «آینده جهان آنچنان که پیر لاپلاس می‌پنداشت، دقیقاً مطابق قانونمندی‌های علمی پیش نمی‌رود.»

مثال ساده‌ش برخورد سیاره به کره زمین حدود چارملیارد سال پیش که باعث کج شدن محور زمین و پیدایش چار فصل شد و همچنین قطعات بزرگی که از زمین کنده شده بودو با پیوستن به هم ماهو تشکیل دادن. همینطور این اواخر با برخورد سیارکی به زمین در شصوپنج میلیون سال پیش بطور ناگهانی وضعیت محیط زیس و نوع گیاها و جونورا کلن تغییر کرد… همچنین حرکت مواد مذاب درونی زمین و فشار اونا به لایه‌های بیرونی بطور دائم وضعیت قاره‌ها و خشکیا رو تغییر میده. خارج کره زمین نیز نزیک شدن و دور شدن کهکشانا و برخوردشون با هم و کشش ستاره‌ها به اندرون سیاه چاله‌ها.

فکر کنم بار ها تو همین تاپیک اشاره کردم،جهل و عدم دانش کافی نسبت به یه موضوع و غیر قابل پیش بینی بودنش به معنای اتفاقی بودنش نیست.
کما اینکه بنده ممکنه نتونم بعد از پرتاب یه سکه شیر یا خط بودنشو پیش بینی کنم ،لزوما به این معنا نیست که از قوانین فیزیک پیروی نمیکنه،بلکه عدم آگاهی کامل نسبت تمامی عوامل با error صفره که پای احتمال رو وسط میاره.
باز تاکیید میکنم ناتوانی در پیش بینی نه به معنای عدم وقوع یا تخطی از برنامه(به مثال لیوان توجه کنید) که به معنای جهل ما نسبت به دلایل وقوعه.
فقط یه مطلبی درباره فیزیک کوانتوم و آزمایش گزینش تاخیری جان میلر عرض شود:
بله این آزمایش هم جزو یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخ علم هستش، اشتباهاتی به بزرگی اشتباهات بوهر و هایزنبرگ با دکترین ساده ی پوزیتیویسمpositivism doctrine…فقط یه ذره حقه بازیش بیشتره که در نگاه اول آدمو گول میزنه. قبلا هم میخواستم این آزمایش خیلی ساده انگارانه رو توضیح بدم که کامنتام طولانی شده بود، گفتم بذار بعدن.
توضیح ساده و روشنش که همه بتونن متوجه بشن حقیقتا کمی طولانی تر میشه، امیدوارم خواننده اینقد با تامل بخونه و عمیق فکر کنه که متوجه بشه، اما همینو بگم که آزمایش کاملا اشتباه است به دلیل دو نقص بسیار عمیق در آن: ۱٫ کاملا غلطه که دو اندازه گیری متوالی رو در دنیای بسیار پر آشوبِ زیر اتمی یک اندازه گیری در نظر بگیریم، متاسفانه آقای ویلر کاملا ماکروسکوپیک دارن به جهان مقیاس ریز نگاه میکنن، این کاملا مشهوده که اندازه گیری اول نتیجه مربوط به خودشو میده و محدود کردن خودمان به اندازه گیری دوم، کاملا مستقل ازنتیجه ی اندازه گیریِ بسیار محدود و مقیدشده و محقرِ اولی است، در واقع اندازه گیری دوم بر روی سیستم جدیدی از برهم کنش تک الکترون و جهان فوق العاده در هم پیچیده ودرهم تنیده، تعریف خواهد شد، پس بسیار بدیهی است که نقش روی پرده باید الگوی تداخلی باشه.۲٫ متاسفانه همه فراموش میکنن که اینجا دستگاه اندازه گیری “دوشکاف” نیست بلکه منِ آزمایش کننده هستم که میخوام به الکترون نگاه کنم یعنی اندازه گیری کنم که الکترون رو از منظر “یک” انتخاب ببینم (یعنی تک شکاف) یا از منظر “دو” انتخاب یعنی دوشکاف. بدیهی است که این دو انتخاب کاملا مستقل اند. و نتیجه همان خواهد شد که خودمان را نهایتا به کدام حالت مقید کرده باشیم(و نه اینکه الکترون تحت اختیار ما باشه و با محدودیت های ما او نیز محدود شده باشه، نه هرگز، الکترون خیلی راحته، داره زندگی خودشو میکنه). لازم به ذکر است که به هیچ وجه،کارتونِ دو شکاف، دستگاه اندازه گیری نیست، این ماییم که دستگاه اندازه گیری هستیم. یعنی دوشکاف تنها شی است بیرونی و بدون انتخاب من بی اهمیت است، چون منم که دستگاه اندازه گیری و انتخاب محسوب میشم.و نه بیچاره کارتونِ تک شکاف یا دو شکاف. در واقع به بیانی شفاف تر، این منِ اندازه گیری کننده هستم که هم می بینم و هم اختیار نگاه کردن به الکترون (یعنی تک شکاف باشم یا دو شکاف باشم) رو دارم، هم اندازه گیری و هم انتخاب اینکه الکترون رو خلاصه یک شکافه ببینم، (یعنی خودم رو محدو کنم که آقا من نمیخواهم برهم کنش عظیم الکترون با جهانو ببینم یعنی بعلت نقص خودم نمیخوام حقیقت پیچیده رو ببینم، لذا الکترونو مث یه قلوه سنگ خواهم دید در تولید یک نوار روشن) یا دو شکافه ببینم (یعنی اینجا خواستم یه کم کنجکاوی به خرج بدم که راستی این پیچیدگی عظیم مقیاس زیر اتمی جهان چه جوریه، اینجاست که چون محاسبات وحشتناک الکترون رو ندارم گیج میزنم و موج بنظرم میرسه و تداخل میبینم ) اصلا تحت کارتونِ زبان بسته نیست. دقت شود که ممکن است عجیب به نظر آید که الکترون از تک شکاف عبور کرده و حالا پیش از رسیدن به پرده، میرم از پشت دو شکاف، اون یکی شکافو باز میکنم و حالا به الکترون نگاه میکنم و خب خیلی ساده انتظار داشته باشم تداخل نبینم!!!، با توجه به تو ضیحات فوق متوجه اشتباهات آزمایش میشیم، اینکه اولا دو شکاف و اندازه گیری، خودمون هستیم و ثانیا اندازه گیری دوم مستقل از اولی است و ربطی به اولی نداره، و تازه در نظر داشته باشید که استفاده از کارتون دو شکاف تنها برای تصویر کردنِ نقش رفتار الکترون با توجه به انتخاب من بر اندازه گیری است (این انتخاب و اندازه گیری اصلا تاثیری بر رفتار الکترون با جهان نداره، بلکه بر من آزمایش گر تاثیر داره یعنی من خلاصه از پیچیدگی جهان صرف نظر کنم و مسئله رو ساده ببینم یا نه، الکترون رو در حالت کلی با سیستم جهان ببینم و سر در نیارم که چه شد و تداخل ببینم)،… مگه نه، همین الکترونهایی که الان دور و بر مون دارن ورجه ورجه میکنن و نمی بینیمشون، بعلت برهم کنش با آشوب جهان، دارن الگوی تداخلی بر فضازمان میسازن و هیچ نیازی به کارتونِ ما هم ندارن، ولی ما برای دیدنش نیاز به کارتون و پرده داریم……
بنابراین متوجه میشوید که آقای ویلر سر الکترون کلاه نذاشتن بلکه صرفا با یک تصور کاملا ماکروسکوپیک و غلط غولوتای بالا در آزمایش، سر خودشون و خیلیای دیگه متاسفانه کلاه گذاشتن.
ما اجازه نداریم نتیجه آزمایش دوم رو به اولی ربط بدیم این حقیقتا: ساده انگاری، دید ماکروسکوپیک، صرفنظر از آشوب و نظم پیچیده و پنهان جهان، و…است. برای اینکه سر خودمون کلاه نذاشته باشیم پس خودمون (که همون دستگاه اندازه گیری هستیم) بجای پشت کارتون وایستادن؛ بهتره بدون اینکه سرمونو بر گردونیم و از پشت دو شکاف به الکترون نگاه کنیم، در همون حالتی که سرمونو از تک شکاف آوردیم بیرون و به الکترون داریم نگاه میکنیم، بدون اینکه چشم از الکترون برداریم، دستمونو که میتونیم ببریم و اون شکاف دوم رو باز کنیم، خب همین کارو انجام بدید، چه خواهید دید؟ آفرین…………یک نوار روشن.
خیلی سعی کردم روان توضیح داده باشم، امیدوارم که متوجه شده باشید، که اگر نشدید، فکر نکنید که شاید حتی با یکبار خوندن یا فکر کردن، کامل دنیای زیر اتمی رو متوجه شدید…
منبع،سایت bigbangpage.com

0 ❤️

2016-06-25 16:43:29 +0430 +0430
نقل از: اسکلت حشری عرض شود که در اینکه «اتفاق» به عواملی بسگی داره و همونام نیز به عواملی دیگه، درش بحثی نیس ولی تنگیِ قضیه اونجاس که این عوامل خودشون چطور، و از کجا دس به دس هم دادن؟ ضمن اینکه گستره کل جهانو هم به صورت ریشه‌ای با تشکیلاتش پیگیری کنیم تهش همچنان به «اتفاق»(بیگ بنگ) میرسه که قاعده و قانونی هم براش نی.

فکر کنم بار ها تو همین تاپیک اشاره کردم،جهل و عدم دانش کافی نسبت به یه موضوع و غیر قابل پیش بینی بودنش به معنای اتفاقی بودنش نیست.
کما اینکه بنده ممکنه نتونم بعد از پرتاب یه سکه شیر یا خط بودنشو پیش بینی کنم ،لزوما به این معنا نیست که از قوانین فیزیک پیروی نمیکنه،بلکه عدم آگاهی کامل نسبت تمامی عوامل با error صفره که پای احتمال رو وسط میاره.
باز تاکیید میکنم ناتوانی در پیش بینی نه به معنای عدم وقوع یا تخطی از برنامه(به مثال لیوان توجه کنید) که به معنای جهل ما نسبت به دلایل وقوعه.
فقط یه مطلبی درباره فیزیک کوانتوم و آزمایش گزینش تاخیری جان میلر عرض شود:
بله این آزمایش هم جزو یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخ علم هستش، اشتباهاتی به بزرگی اشتباهات بوهر و هایزنبرگ با دکترین ساده ی پوزیتیویسمpositivism doctrine…فقط یه ذره حقه بازیش بیشتره که در نگاه اول آدمو گول میزنه. قبلا هم میخواستم این آزمایش خیلی ساده انگارانه رو توضیح بدم که کامنتام طولانی شده بود، گفتم بذار بعدن.
توضیح ساده و روشنش که همه بتونن متوجه بشن حقیقتا کمی طولانی تر میشه، امیدوارم خواننده اینقد با تامل بخونه و عمیق فکر کنه که متوجه بشه، اما همینو بگم که آزمایش کاملا اشتباه است به دلیل دو نقص بسیار عمیق در آن: ۱٫ کاملا غلطه که دو اندازه گیری متوالی رو در دنیای بسیار پر آشوبِ زیر اتمی یک اندازه گیری در نظر بگیریم، متاسفانه آقای ویلر کاملا ماکروسکوپیک دارن به جهان مقیاس ریز نگاه میکنن، این کاملا مشهوده که اندازه گیری اول نتیجه مربوط به خودشو میده و محدود کردن خودمان به اندازه گیری دوم، کاملا مستقل ازنتیجه ی اندازه گیریِ بسیار محدود و مقیدشده و محقرِ اولی است، در واقع اندازه گیری دوم بر روی سیستم جدیدی از برهم کنش تک الکترون و جهان فوق العاده در هم پیچیده ودرهم تنیده، تعریف خواهد شد، پس بسیار بدیهی است که نقش روی پرده باید الگوی تداخلی باشه.۲٫ متاسفانه همه فراموش میکنن که اینجا دستگاه اندازه گیری “دوشکاف” نیست بلکه منِ آزمایش کننده هستم که میخوام به الکترون نگاه کنم یعنی اندازه گیری کنم که الکترون رو از منظر “یک” انتخاب ببینم (یعنی تک شکاف) یا از منظر “دو” انتخاب یعنی دوشکاف. بدیهی است که این دو انتخاب کاملا مستقل اند. و نتیجه همان خواهد شد که خودمان را نهایتا به کدام حالت مقید کرده باشیم(و نه اینکه الکترون تحت اختیار ما باشه و با محدودیت های ما او نیز محدود شده باشه، نه هرگز، الکترون خیلی راحته، داره زندگی خودشو میکنه). لازم به ذکر است که به هیچ وجه،کارتونِ دو شکاف، دستگاه اندازه گیری نیست، این ماییم که دستگاه اندازه گیری هستیم. یعنی دوشکاف تنها شی است بیرونی و بدون انتخاب من بی اهمیت است، چون منم که دستگاه اندازه گیری و انتخاب محسوب میشم.و نه بیچاره کارتونِ تک شکاف یا دو شکاف. در واقع به بیانی شفاف تر، این منِ اندازه گیری کننده هستم که هم می بینم و هم اختیار نگاه کردن به الکترون (یعنی تک شکاف باشم یا دو شکاف باشم) رو دارم، هم اندازه گیری و هم انتخاب اینکه الکترون رو خلاصه یک شکافه ببینم، (یعنی خودم رو محدو کنم که آقا من نمیخواهم برهم کنش عظیم الکترون با جهانو ببینم یعنی بعلت نقص خودم نمیخوام حقیقت پیچیده رو ببینم، لذا الکترونو مث یه قلوه سنگ خواهم دید در تولید یک نوار روشن) یا دو شکافه ببینم (یعنی اینجا خواستم یه کم کنجکاوی به خرج بدم که راستی این پیچیدگی عظیم مقیاس زیر اتمی جهان چه جوریه، اینجاست که چون محاسبات وحشتناک الکترون رو ندارم گیج میزنم و موج بنظرم میرسه و تداخل میبینم ) اصلا تحت کارتونِ زبان بسته نیست. دقت شود که ممکن است عجیب به نظر آید که الکترون از تک شکاف عبور کرده و حالا پیش از رسیدن به پرده، میرم از پشت دو شکاف، اون یکی شکافو باز میکنم و حالا به الکترون نگاه میکنم و خب خیلی ساده انتظار داشته باشم تداخل نبینم!!!، با توجه به تو ضیحات فوق متوجه اشتباهات آزمایش میشیم، اینکه اولا دو شکاف و اندازه گیری، خودمون هستیم و ثانیا اندازه گیری دوم مستقل از اولی است و ربطی به اولی نداره، و تازه در نظر داشته باشید که استفاده از کارتون دو شکاف تنها برای تصویر کردنِ نقش رفتار الکترون با توجه به انتخاب من بر اندازه گیری است (این انتخاب و اندازه گیری اصلا تاثیری بر رفتار الکترون با جهان نداره، بلکه بر من آزمایش گر تاثیر داره یعنی من خلاصه از پیچیدگی جهان صرف نظر کنم و مسئله رو ساده ببینم یا نه، الکترون رو در حالت کلی با سیستم جهان ببینم و سر در نیارم که چه شد و تداخل ببینم)،… مگه نه، همین الکترونهایی که الان دور و بر مون دارن ورجه ورجه میکنن و نمی بینیمشون، بعلت برهم کنش با آشوب جهان، دارن الگوی تداخلی بر فضازمان میسازن و هیچ نیازی به کارتونِ ما هم ندارن، ولی ما برای دیدنش نیاز به کارتون و پرده داریم……
بنابراین متوجه میشوید که آقای ویلر سر الکترون کلاه نذاشتن بلکه صرفا با یک تصور کاملا ماکروسکوپیک و غلط غولوتای بالا در آزمایش، سر خودشون و خیلیای دیگه متاسفانه کلاه گذاشتن.
ما اجازه نداریم نتیجه آزمایش دوم رو به اولی ربط بدیم این حقیقتا: ساده انگاری، دید ماکروسکوپیک، صرفنظر از آشوب و نظم پیچیده و پنهان جهان، و…است. برای اینکه سر خودمون کلاه نذاشته باشیم پس خودمون (که همون دستگاه اندازه گیری هستیم) بجای پشت کارتون وایستادن؛ بهتره بدون اینکه سرمونو بر گردونیم و از پشت دو شکاف به الکترون نگاه کنیم، در همون حالتی که سرمونو از تک شکاف آوردیم بیرون و به الکترون داریم نگاه میکنیم، بدون اینکه چشم از الکترون برداریم، دستمونو که میتونیم ببریم و اون شکاف دوم رو باز کنیم، خب همین کارو انجام بدید، چه خواهید دید؟ آفرین…………یک نوار روشن.
خیلی سعی کردم روان توضیح داده باشم، امیدوارم که متوجه شده باشید، که اگر نشدید، فکر نکنید که شاید حتی با یکبار خوندن یا فکر کردن، کامل دنیای زیر اتمی رو متوجه شدید…
منبع،سایت bigbangpage.com

این نظر شما(منظورم نظر شخص شمال نیست! نظر همونایی که اینا رو گفتن) با فیزیک کوانتوم تناقض داره! البته با نظریات انیشتن چرا، جور در میاد. نمیشه که هم کوانتوم درست بگه و هم نسبیت!!!

دنیا بر اساس احتمالات بنا شده
------------------------

فکر کنم یه سوء تفاهمی اینجا شده،اونچه که نقض علیت نامیده میشه در واقع نتیجه دید ماکروسکوپیک ما به دنیای زیر اتمیه و نه نقض صریح این قانون.به عبارتی چون ما نمیتونیم با فیزیک کوانتوم دو شکاف رو توجیه کنیم به این معنا نیست که علتی براش وجود نداره.
کما اینکه توجیه نشدن فضا زمان با قانون گرانش نیوتون به معنای عدم علیت نیست.

0 ❤️

2016-06-25 17:36:13 +0430 +0430

موضوع جالبی رو عنوان کردین. معمولا همه ی آدما حداقل یکبار به این موضوع فکر کردن اما هیچکس نمیتونه بطور دقیق جواب قطعی براش داشته باشه. به نظر من هیچ سرنوشتی از قبل تعیین شده نیست. کلا به اینکه میگن از زمانیکه بدنیا اومدی سرنوشتت برات نوشته شده اعتقادی ندارم. اما به این معنی ام نیست که آدم خودش به تنهایی سرنوشتشو میسازه. بلکه اطرافیان و شرایطی که در اون زندگی میکنیم توی زندگی ما موثر هستن. مثلا یه پسری دلش میخواد ادامه تحصیل بده. با توجه به اختیار داشتن این راه انتخاب میکنه. اما به علت مشکلات مالی ناچار میشه بره سره کار تا خرج خانوادشو بده. ایجاست که مسیر زندگیش عوض میشه. پس فقط دست خود آدم نیست. به اینم اعتقاد ندارم که با دعا خوندن خدا میاد سرنوشتو زندگیتو عوض میکنه. حالا چه توی شب قدر چه هر شب دیگه ای. اما اینکه میگی سرنوشت خودتون را در شب قدر تغيير بدید فقط در یه حالت میشه. اونم نه اینکه مثلا یهو خدا بیاد دکتر مهندست کنه یا مریضیتو خوب کنه یا پولدارت کنه. نه خدا هیچکار نمیکنه. فقط وقتیکه تو واقعا از کارای بدت پشیمون بودی توبه ی واقعی کردی و دیگه او کارارو نکردی اونوقت یه آرامشی توی زندگیت میاد که همون باعث میشه توی خیلی کارات پیشرفت کنی. مثلا اگه دست از حسادت و کینه ورزی ، غیبت و تهمت به دیگران برداری سرت گرم زندگی خودت میشه و بجای نقشه کشیدن برای بدبختی دیگران به فکر بهبود زندگی خودت میافتی. پس میبینی که بازم خودتی که داری رو سرنوشتت تاثیر میزاری نه هیچ نیروی فرا زمینی. البته هیچکدوم از حرف های من دلیل بر زیر سوال بردن قدرت خداوند نیست اما با قدرت عقل و اختیاری که به ما داده خودمون نقش اصلی رو داریم و بعد هم محیط پیرامون.

0 ❤️

2016-06-25 20:11:36 +0430 +0430
نقل از: khanom hana
نقل از: marde_tanha به نظر من وقتی میگن سرنوشت مشخصه ولی میشه تغیرش داد مثل این میمونه که موقع تولد با توجه به شرایط موجود فلان آینده در انتظار آدمه... مثلا اگه آدم وسط یه خونواده معتاد به دنیا بیاد و تمام اطرافیانش اونطوری باشن اینم اعتیاد در انتظارشه... یعنی یه جور احتمال بالا... حالا همین بچه بزرگ میشه ولی این راهو انتخاب نمیکنه و کاملا سالم زندگی میکنه. این ممکنه از یه سری ویژگی های درونیش باشه یا اینکه نه تو زندگیش یهو یه اتفاقی بیافته مثلا یه شخص جلوش ظاهر بشه بگه این کار خوبی نیست.. ولی در نهایت خودش انتخاب میکنه. مثل این میمونه شما آخر یه فیلمنامه رو میدونی و میخوای بازیش کنی، وقتی اول یا وسط کار یه تغیراتی به وجود بیاری خود به خود آخرش رو هم دچار تغیر میکنی

اخر یه فیلم نامه رو میدونی یعنی تو از عاقبت سرنوشتت خبر داری و تصمیم به عوض کردنش میگیری؟؟اگه سرنوشت تعیین شدست و تو میتونی تغیرش بدی پس چرا کسی اعتقاد به پیش گوها نداره؟؟
تکلیف ژنتیک چیه پس؟؟ تو همون خانواده ای که گفتی ممکه کسی از یه خانواده با ضریب هوش بالا باشه ولی به قول تو سرنوشتش یه چیز دیگه میشه اونوقت به نظرت خودش باعث شده یا تقدیرش؟؟

بزار یه جور دیگه بهت بگم، به نظرم ما یه سری مواد اولیه به این دنیا میدیم و اینا طبق قوانین موجود واکنش میدن… مثلا تو تلاشت رو برای انجام یه کار میکنی حالا دنیا یه سری شرایط رو هم برات فراهم میکنه یا نمیکنه! که اگه تو کارت رو درست انجام داده باشی و شرایط هم فراهم باشه اینجا سرنوشت رو تغیر دادی… در کل یه تعریف ثابت و محض نمیتونم داشته باشم. آدم باید تمام تلاشش رو بکنه و آکاهیش رو بالا ببره. هرچی از شرایط خودت و محیط آگاهی بیشتری کسب کنی بیشتر میتونی تغیرش بدی… منظورت آز ژنتیک رو نفهمیدم اما در مورد آخر اکثریت(نزدیک به همه) آدما اتفاقی که میافته دست خودشونه…

0 ❤️

2016-06-25 21:17:02 +0430 +0430

عارضم به خدمت شوما که اعتقادی به الفاظی مثل تقدیر، سرنوشت و یا قسمت که اکثر از سوی افراد مذهبی در مورد بازی زمانه به کار رفته میشه رو ندارم!

حوصله ی بحث و به کار گیری الفاظ دهن پر کن و قلمبه که لزوما برای خود شخص ایجاب می کنه که کاملا واقف بر موضوع و درک درست و کاملی رو از بعد فلسفی و علمی ازش داشته باشه تا دچار کج فهمی نشه و …رو نیز ندارم ?

در یک کلام بنظر میرسه سرنوشت بیشتر به خود فرد بستگی داره و البته عوامل دیگر هم مثل محیط پیرامون و افراد حاضر که البته به نظرم حوادث خواسته و یا ناخواسته هم مرتبط با این عوامل هستند هم دخیل هستن!

اما و اگر و شاید و کاش و باید!همه ما ما بارها این الفاظ رو به کار بردیم!خود بنده بارها به پدر گرامی غر زدم که اگر فلان کارو میکردی و یا فلان زمین رو بخاطر پیشنهاد رفیقت که امیدوارم خدا به زمین گرم بزنتش ? نمیفروختی مثلا الان وضع ما خیلی خیلی بهتر بود و رو سیبیل شاه نقاره میزدیم ?

کلا خیلی بهش فکر نکن باو!والا هیچ وقت ازین بحثا خوشم نمیومده ?

0 ❤️

2016-06-25 21:18:07 +0430 +0430
نقل از: hosna_khanoom too dini ye bahsi dashtim ba mozooe qaza o qadar k qadar oon barnamew va naqshei hst k dar nezamew afarinesh tasbit shodew.. mesew rooyeshew giyahan va qaza hm oon mashiytew elahiew barayew inkew qadar amali beshew.. sarneveahtew ensan hm dar geroye in dotas.. yani qadar k naqshew b hamrahew eradeye ensanew ba qaza k eradew khodas tarkib mishn va sarneveshto misazn.. oofff.. cheqad sakht bood.. khoob shod bara konkoor ye morooriym krdm -_-

کنکور داری اینجا چیکار داری اخه؟؟؟ بدو 24ام زود میرسه هاا ?

1 ❤️

2016-06-25 21:52:10 +0430 +0430
نقل از: Najvaa
نقل از: Najvaa
نقل از: Najvaa درود بر تو اگر کتاب معارف رو برداری میگه سرنوشت دست خداست. تو کتاب منطق میگه خود انسان سرنوشتش رو میسازه. روانشناسی میگه عوامل محیطی روی سرنوشت انساس موثرن. اما اگر واقع بین باشی میفهمی اصلا چیزی به اسم سرنوشت وجود نداره. که اگر وجود میداشت باید پیشگویی هم واقعی می بود. ولی نیست! اینده مثل یک ساعت شنی در حال به وجود امدنه. تا وقتی که اون تو شن نریزه اینده ای هم نیست. پس موضوع سرنوشت و اینها همه الکیه. شاید توجیهی برای کم کاری امروز ماست.

یعنی میگی تمام مسئولیت ایندت به عهده امروزه خودته که اختیارشو داری؟؟ پش تکلیف نوزادی تازه به دنیا اومده چیه؟؟ اون که هیچ اختیاری به امروزش نداره مثلا نمیتونه اختیار کنه شیر بخوره تا در اینده بزرگ و قوی بشه؟؟

من اصلا قبول ندارم که بچه اختیار نداره. دلیلش هم موارد بسیاری هست که دیدم مادر و پدری وقتی بچه نوزاد بوده مشکل داشتن و دعوا میکردن، والان اون بچه مشکل روحی داره. با این که اون مادر و پدر به فکر خودشون از وقتی که بچه میفهمیده(1.5 سالگیش) با هم دعوا نکرده بودن! نوزاد ها عقل دارن. اختیار دارن. حس دارن و ... اینکه اختیار کنترل ادرار ندارن دلیل نمیشه که اختیار هیچی نداشته باشن. تا حدی که پاش رو از گلیمش بکشه بیرون اختیار و توانایی دارن. اما در مورد تاثیر توی اینده. انسان ها هر چی بزرگتر میشن تصمیمات بزرگتری میگیرن. تصمیماتی که تاثیرات طولانی تری هم دارن. یک نوزاد تنها تصمیمش برای ایندش اینه که گریه کنه تا بهش شیر بدن و بتونه 2 ساعت بخوابه! بزرگتر میشه برای یک روزش برنامه میریزه که بازی کنه. بزرگتر میشه و میره مدرسه و برای یک هفته برنامه میریزه. توی دبیرستان برای یک ماه. وقت کنکور برای یک سال. دوره ی لیسانس برای 4 سال. و بزرگترین تصمیم وقت ازدواج که برای یک عمر هست.

من نگفتم نوزادا حس پذیر نیستن من گفتم اختیار ندارن اینکه تو میگی تصمیم میگیره گریه کنه بهش شیر بدن اصن درست نیس چون اون داره از روی غریزش گریه میکنه چون گشنشه و از وقتی به بلوغ میرسه دارای قدرت اختیار و تصمیم میشه

ببین این که من میگم نوزاد ها فکر میکنن برای گریه کردن اثبات شده اس. اما فکر میکنم شما داری بر اساس اعتقاداتت و شنیده هات حرف میزنی. اگر اینطور بخوایم بحث کنیم بر اساس اعتقاداتمون، خیلی راحت میتونم این حرفت رو به چالش بکشم. اختیار یک ویژگی مال روح هست. ویژگی جسمی ای نیست دلیلش هم اینه که به قول شما وقتی ادم بالغ میشه و مختار تغییری توی جسمش به وجود نمیاد. که مثلا ما بگیم چون فلان جاش اینطوری شده مختار شده. از طرفی توی دین میخونیم که روح انسان ثابت هست و ثابت میمونه. اگر روح انسان از بدو تولد تشکیل دهنده ی شخصیتش هست و ثابت میمونه، پس اختیار چطور اول نبوده و بعدا بهش اضافه شده؟! بعد هم خدا توی قران میگه ما انسان ها رو مختار افریدیم. نمیگه مختار نمودیم پس باز هم میفهمیم از بدو تولد ادم مختار به دنیا میاد. از نظر علمی اگر بچه از روی غریضه برای گرسنه بودن گریه میکنه، چطور وقتی باهاش بازی میکنی و سرش رو گرم میکنی و حواسش رو پرت میکنی تا مدتی گریه نمیکنه و باهات همراهی و بازی میکنه؟ چه ارتباطی بین غریضه و حواس بچه هست؟

میتونم منبع این این اثباتتو بدونم ؟؟ درسته اختیار جسمی نیس ولی صرفا روحی هم نیس بلکه عقلیه و ما بلوغ عقلی نمود کامل پیدا میکنه درضمن روحه انسان بعده معنوی رو تعریف میکنه تا اونجایی که خبر دارم هیچ ربطی به اختیار و ثابت بودن روح نداره. درضمن من تو پست قبلم گفتم نوزاد نگفتم بچه این دوتا سرتا پا باهم فرق میکنن اقای محترم!!!!!!!

1 ❤️

2016-06-25 21:54:00 +0430 +0430
نقل از: mofo56 سرنوشت انسان رو خودش و مجموعه ای از عوامل خارج از حیطه کنترل خودش تعیین میکنن.چیزی بنام تقدیر،پیشونی نوشته،خواست خدا و این چیزا وجود نداره.ما انسانها اختیار کامل داریم در رفتارمون و همچنین در مورد عواقب کارهامون مسوؤلیم.

به نظرت عواقب کارهامون دقیقا کجا نمود پیدا میکنه؟؟

1 ❤️

2016-06-25 21:54:36 +0430 +0430
نقل از: webcamsx

قبل از اینکه دوستان در مورد سرنوشت و اختیار و پیشگویی و گذشته و اینده نظر بدن برای بار چندم پیشنهاد میدم فیلم ماتریکس 1 رو ببینید بعد در مورد این مساله نظر بدید. این فیلم به خوبی اختیار و سرنوشت رو به چالش و تصویر میکشه.

?

1 ❤️

2016-06-25 21:57:37 +0430 +0430
نقل از: angry_boy **مذهبیون میگن** که سرنوشت انسان بر اساس خواست خداست ولی ما هم توش دخیلیم!یعنی همون بحث جبر و اختیار! که البته ما آخرشم از این جبر و اختیار سر در نیاوردیم!!!

از نظر علم فیزیک(فیزیک کونتوم) دنیا بر حسب احتمالات داره اداره میشه. یعنی اگه شما از بالای برج میلاد بیفتی پایین رو آسفالت، احتمال اینکه هیچیت نشه هست؛ ولی از بس احتمالش کمه ، هیچوقت اتفاق نمیفته!البته بعضن از این معجزات دیده شده که بهش گفتن خواست خدا! که من ترجیح میدم بگم قوانین فیزیک!(ویا حداقل قوانین فیزیکی که آفریده ی خدا هستن)

از نظر من هم کیون لق همه ی این چیزا! چرا؟ دلیلش اینه که اگه سرنوشت ما از پیش تعیین شده باشه که پس نگرانی نداره و ما باید کار خودمون رو درست انجام بدیم چون اصلن کاری از دستمون بر نمیاد و در نهایت هم تسلیم سرنوشتیم! اگر هم دست خودمون باشه که پس بایستی بار هم سعی کنیم کارمون رو درست انجام بدیم تا به نتایج دلخواهمون برسیم! اگر هم که هردوتاش درست باشه(یعنی هم جبر و هم اختیار) باز هم باید کارمون رو درست انجام بدیم تا لااقل از اون یه ذره اختیارمون بتونیم به نحو احسن استفاده کنیم! پس نتیجه میگیرم که :

کیون لقش! بچسب به زندگیت و عین بچه ی آدم راهت رو برو و سعی کن بهترین کارا رو انجام بدی تا بهترین نتایج رو بگیری …
---------------------------------------------

بند اخر پستت رو میتونم تفسیر تموم حرفایی که زده شد بگیرم ولی …

1 ❤️

2016-06-25 22:03:16 +0430 +0430
نقل از: hosna_khanoom too dini ye bahsi dashtim ba mozooe qaza o qadar k qadar oon barnamew va naqshei hst k dar nezamew afarinesh tasbit shodew.. mesew rooyeshew giyahan va qaza hm oon mashiytew elahiew barayew inkew qadar amali beshew.. sarneveahtew ensan hm dar geroye in dotas.. yani qadar k naqshew b hamrahew eradeye ensanew ba qaza k eradew khodas tarkib mishn va sarneveshto misazn.. oofff.. cheqad sakht bood.. khoob shod bara konkoor ye morooriym krdm -_-

دمت گرم یه تست رو برام زنده کردی (dash) فقط الان دوباره یاد این کوفتی افتادم ?

0 ❤️

2016-06-25 22:04:24 +0430 +0430
نقل از: nazi-khanoom

موضوع جالبی رو عنوان کردین. معمولا همه ی آدما حداقل یکبار به این موضوع فکر کردن اما هیچکس نمیتونه بطور دقیق جواب قطعی براش داشته باشه. به نظر من هیچ سرنوشتی از قبل تعیین شده نیست. کلا به اینکه میگن از زمانیکه بدنیا اومدی سرنوشتت برات نوشته شده اعتقادی ندارم. اما به این معنی ام نیست که آدم خودش به تنهایی سرنوشتشو میسازه. بلکه اطرافیان و شرایطی که در اون زندگی میکنیم توی زندگی ما موثر هستن. مثلا یه پسری دلش میخواد ادامه تحصیل بده. با توجه به اختیار داشتن این راه انتخاب میکنه. اما به علت مشکلات مالی ناچار میشه بره سره کار تا خرج خانوادشو بده. ایجاست که مسیر زندگیش عوض میشه. پس فقط دست خود آدم نیست. به اینم اعتقاد ندارم که با دعا خوندن خدا میاد سرنوشتو زندگیتو عوض میکنه. حالا چه توی شب قدر چه هر شب دیگه ای. اما اینکه میگی سرنوشت خودتون را در شب قدر تغيير بدید فقط در یه حالت میشه. اونم نه اینکه مثلا یهو خدا بیاد دکتر مهندست کنه یا مریضیتو خوب کنه یا پولدارت کنه. نه خدا هیچکار نمیکنه. فقط وقتیکه تو واقعا از کارای بدت پشیمون بودی توبه ی واقعی کردی و دیگه او کارارو نکردی اونوقت یه آرامشی توی زندگیت میاد که همون باعث میشه توی خیلی کارات پیشرفت کنی. مثلا اگه دست از حسادت و کینه ورزی ، غیبت و تهمت به دیگران برداری سرت گرم زندگی خودت میشه و بجای نقشه کشیدن برای بدبختی دیگران به فکر بهبود زندگی خودت میافتی. پس میبینی که بازم خودتی که داری رو سرنوشتت تاثیر میزاری نه هیچ نیروی فرا زمینی. البته هیچکدوم از حرف های من دلیل بر زیر سوال بردن قدرت خداوند نیست اما با قدرت عقل و اختیاری که به ما داده خودمون نقش اصلی رو داریم و بعد هم محیط پیرامون.

اگه فقط خودت رو سرنوشتت دخیل میدونی و ایندتو میسازی پس تکلیف احتمالات و پیش امدا چیه؟؟ مثلا پیش اومدن مریضی که تورو محکوم به مرگ میکنه و اختیار زندگیتو ازت میگیره تو بازم میتونی بگی اختیار داره ایندتی؟؟

1 ❤️

2016-06-25 22:06:26 +0430 +0430
نقل از: marde_tanha
نقل از: marde_tanha به نظر من وقتی میگن سرنوشت مشخصه ولی میشه تغیرش داد مثل این میمونه که موقع تولد با توجه به شرایط موجود فلان آینده در انتظار آدمه... مثلا اگه آدم وسط یه خونواده معتاد به دنیا بیاد و تمام اطرافیانش اونطوری باشن اینم اعتیاد در انتظارشه... یعنی یه جور احتمال بالا... حالا همین بچه بزرگ میشه ولی این راهو انتخاب نمیکنه و کاملا سالم زندگی میکنه. این ممکنه از یه سری ویژگی های درونیش باشه یا اینکه نه تو زندگیش یهو یه اتفاقی بیافته مثلا یه شخص جلوش ظاهر بشه بگه این کار خوبی نیست.. ولی در نهایت خودش انتخاب میکنه. مثل این میمونه شما آخر یه فیلمنامه رو میدونی و میخوای بازیش کنی، وقتی اول یا وسط کار یه تغیراتی به وجود بیاری خود به خود آخرش رو هم دچار تغیر میکنی

اخر یه فیلم نامه رو میدونی یعنی تو از عاقبت سرنوشتت خبر داری و تصمیم به عوض کردنش میگیری؟؟اگه سرنوشت تعیین شدست و تو میتونی تغیرش بدی پس چرا کسی اعتقاد به پیش گوها نداره؟؟
تکلیف ژنتیک چیه پس؟؟ تو همون خانواده ای که گفتی ممکه کسی از یه خانواده با ضریب هوش بالا باشه ولی به قول تو سرنوشتش یه چیز دیگه میشه اونوقت به نظرت خودش باعث شده یا تقدیرش؟؟

بزار یه جور دیگه بهت بگم، به نظرم ما یه سری مواد اولیه به این دنیا میدیم و اینا طبق قوانین موجود واکنش میدن… مثلا تو تلاشت رو برای انجام یه کار میکنی حالا دنیا یه سری شرایط رو هم برات فراهم میکنه یا نمیکنه! که اگه تو کارت رو درست انجام داده باشی و شرایط هم فراهم باشه اینجا سرنوشت رو تغیر دادی… در کل یه تعریف ثابت و محض نمیتونم داشته باشم. آدم باید تمام تلاشش رو بکنه و آکاهیش رو بالا ببره. هرچی از شرایط خودت و محیط آگاهی بیشتری کسب کنی بیشتر میتونی تغیرش بدی… منظورت آز ژنتیک رو نفهمیدم اما در مورد آخر اکثریت(نزدیک به همه) آدما اتفاقی که میافته دست خودشونه…

هومممم اینم نظریه…

1 ❤️

2016-06-25 22:09:57 +0430 +0430
نقل از: JAMSHID_SE7EN عارضم به خدمت شوما که اعتقادی به الفاظی مثل تقدیر، سرنوشت و یا قسمت که اکثر از سوی افراد مذهبی در مورد بازی زمانه به کار رفته میشه رو ندارم!

حوصله ی بحث و به کار گیری الفاظ دهن پر کن و قلمبه که لزوما برای خود شخص ایجاب می کنه که کاملا واقف بر موضوع و درک درست و کاملی رو از بعد فلسفی و علمی ازش داشته باشه تا دچار کج فهمی نشه و …رو نیز ندارم ?

در یک کلام بنظر میرسه سرنوشت بیشتر به خود فرد بستگی داره و البته عوامل دیگر هم مثل محیط پیرامون و افراد حاضر که البته به نظرم حوادث خواسته و یا ناخواسته هم مرتبط با این عوامل هستند هم دخیل هستن!

اما و اگر و شاید و کاش و باید!همه ما ما بارها این الفاظ رو به کار بردیم!خود بنده بارها به پدر گرامی غر زدم که اگر فلان کارو میکردی و یا فلان زمین رو بخاطر پیشنهاد رفیقت که امیدوارم خدا به زمین گرم بزنتش ? نمیفروختی مثلا الان وضع ما خیلی خیلی بهتر بود و رو سیبیل شاه نقاره میزدیم ?

کلا خیلی بهش فکر نکن باو!والا هیچ وقت ازین بحثا خوشم نمیومده ?

? چی بگم والا خودت میدونی زیاد اهله تاپیکای پر بحث نیستم ولی این موضوع از مجهولاته ذهنیم بود گفتم با دوستان شهوانی درمیون بزارم بلکه به یه نتیجه ای رسیدیم ?

مرسی نظر دادی ?

1 ❤️

2016-06-25 22:11:05 +0430 +0430
نقل از: angry_boy ولی چی؟!

ولی بازم به نتیجه قطعی نرسیدم ?

1 ❤️

2016-06-25 22:12:33 +0430 +0430

واااا شما دوتا کنکوریییییییییی دمه کنکوووررررر شهوانی چیکار میکنیید؟؟؟؟؟ کتر از 20 روز مونده هااااا… (dash)

1 ❤️

2016-06-25 22:24:28 +0430 +0430

واااا شما دوتا کنکوریییییییییی دمه کنکوووررررر شهوانی چیکار میکنیید؟؟؟؟؟ کتر از 20 روز مونده هااااا… (dash)

باور کن چند وقته شبا خوابم نمیبره(روزا هم نمیبره)، درس هم که میخونم یا چیزی نمیفهمم یا سرعتم اومده پایین… کلا تو یه حالتی گیج موندم همش میام اینجا، هیچیم نیست الکی رفرش میکنم! -_- 19روز…

0 ❤️

2016-06-25 22:41:35 +0430 +0430

اگه فقط خودت رو سرنوشتت دخیل میدونی و ایندتو میسازی پس تکلیف احتمالات و پیش امدا چیه؟؟ مثلا پیش اومدن مریضی که تورو محکوم به مرگ میکنه و اختیار زندگیتو ازت میگیره تو بازم میتونی بگی اختیار داره ایندتی؟؟

منم گفتم دو عامل.اول خودمون بعد محیط پیرامون. این مریضی از محیط پیرامونمون میاد یا حتی تصادف.اما بازم اختیار مرگ زودتر از موعد دست خودته با خودکشی

0 ❤️

2016-06-25 22:43:58 +0430 +0430
نقل از: angry_boy ولی چی؟!

ولی بازم به نتیجه قطعی نرسیدم ?

واژه ی کیون لقش رو برا همین روزا ساختن ? کلن نخوام نا امیدت کنم(!) باس بگم که در نهایت هم به نتیجه ای نخواهی رسید! تنها کاری که میتونی بکنی اینه که به درست ترین شکل رفتار کنی تا درست ترین نتایج رو بگیری … . البته بهت توصیه میکنم که سعی کنی خیلی هم اسیر قید و بندِ عقل و منطق هم نشی ? کلن راحت زندگی کن(البته این نظر منه)

و در آخر باز هم باس بگم که:

کیون لقش!
-------------

? خب همین دیگه نمیتونماسیر قیدو بند عقل نشششم چون هرتفسیری راهه عقلیه خودشو داره (dash)

بازم میگم نظرت خوبه ولی…

1 ❤️

2016-06-26 09:16:58 +0430 +0430

منم گفتم دو عامل.اول خودمون بعد محیط پیرامون. این مریضی از محیط پیرامونمون میاد یا حتی تصادف.اما بازم اختیار مرگ زودتر از موعد دست خودته با خودکشی

درسته ?

1 ❤️

2016-06-26 09:35:33 +0430 +0430

تمامی بزرگان ما گفته اند… که خدا خودت هستی…
مولوی: ای نسخه نامه الهی که توئی – وی آینه جمال شاهی که توئی - بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست – از خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی// سعدی: برو قوی شو اگر که راحت جهان طلبی- که در نظام طبیعت، ضعیف همیشه پامال است.-//ابوسعید ابالخیر: منصور حلـاج، آن نهنگ دریا – کز پنبه تن، دانه جان کرد جدا - روزی که انالحق به زبان می آورد – منصور کجا بود!؟ خدا بود خدا…/./ و باز هم مولوی:
آنان که طلبکار خدائید ,خدائید- حاجت به طلب نیست شمائید ,شمائید -

چیزی که نکردید گم از بهر چه جوئید - کس غیر شما نیست کجائید ,کجائید-

در خانه نشینید نگردید به هر در - زیرا که شما خانه و هم خانه خدائید-

ذاتید و صفاتید وگهی عرش و گهی فرش - در عین بقائید و مبرا زفنائید-

اسمید و حروفید و کلامید و کتابید - جبریل امینید و رسولان سمائید-

خواهید ببینید رخ اندر رخ معشوق - زنگار زآیینه به صیقل بزدائید -

تا بود که همچون شه رومی به حقیقت - خود را به خود از قوت آئینه نمائید

0 ❤️

2016-06-26 09:58:10 +0430 +0430

حتی کسانی که ایمان دارند سرنوشت انسان دست خداست و از قبل تایین شده به هنگام رد شدن از خیابان اینطرم و آنطرف آن را نگاه میکنند…
اما بین این منطق چیز هایی هم هستن که طبیعت واسه آدم پیش میاره و قابل پیشبینی نیست اما در کل سرنوشت رو چیزی به عنوان خداوند تایین نمیکنه

0 ❤️

2016-06-26 10:05:05 +0430 +0430

بستگی داره که به چیزی به نام خدا یا آفریننده اعتقاد داشته باشی یا نه. اگه به کسی که تورو خلق کرده اعتقاد داشته باشی پس چیزی به نام سرنوشت وجودداره. چون اراده تو از اراده آفریننده خارج نیست. ولی اگه اعتقاد نداشته باشی سرنوشت تو رو چیزی جز اراده و توانایی هات تعیین نمیکنه.

0 ❤️

2016-06-26 10:16:24 +0430 +0430
نقل از: E-h-.S-a-N بستگی داره که به چیزی به نام خدا یا آفریننده اعتقاد داشته باشی یا نه. اگه به کسی که تورو خلق کرده اعتقاد داشته باشی پس چیزی به نام سرنوشت وجودداره. چون اراده تو از اراده آفریننده خارج نیست. ولی اگه اعتقاد نداشته باشی سرنوشت تو رو چیزی جز اراده و توانایی هات تعیین نمیکنه.

البته بنده،به نوعی برعکسشو نشون دادم.
یعنی نبود خداست که جبر گرایی رو به وجود میاره نه بودنش…

0 ❤️

2016-06-26 10:18:57 +0430 +0430

بسه دیگه کس شعر
کونده ها اینجا سایت سکسیه یا این کسشعرا
البته میدونم ک هدف اصلی ادمین کسکش سایت بگادادن اعتقادات کوچولوی جونای مردمه ن سکس وشهوت اونا
چون ادمین تاپیکای سکسی رو غیرفعال میکنه اما با کسکشای منحرف ضد همه چی مردم کاری نداره
خار همتونو گاییدم
کیر تو ادمین سایت ک اکانت چندساله منو غیرفعال کرد

0 ❤️

2016-06-26 10:25:22 +0430 +0430

تایپیک خلاقانه و جالبیه و تبریک بهت میگم حنا جان بابت این تایپیک
راستش همیشه شنیدیم و گفتن که سرنوشتمون دست خودمونه اما تا حد زیادی این رو مییشه تابع چیزها وعوامل دیگه هم دونست اعم از جامعه و انجام کارها در زمان و مکان مناسب که اونم تابع عوامل مختلفه بنظرم تا حود شصت درصد خودمون مسیر و سرنوشتمون رو رقم میزنیم و اگر بخت با ما و تصمیماتمون همراه باشه این درصد میتونه مسیر صعودی داشته باشه

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «