تغذیه در کوهنوردی🍲

1403/02/08

به نظرم بهار بهترین فصل برای طبیعت گردی و کوهنوردی هست البته اگه ایمنی رو رعایت کنید توی این فصل
در مسأله تغذیه کوهنوردی اولین نکته این هست که نباید زیاد سخت بگیرید و خلاصه هر چی پیدا کردید رو باید بخورید ! چون گذینه‌ها واقعا محدود هست و از طرفی وقت و ابزار آشپزی خوب رو هم نداریم توی طبیعت . این کلیپ‌هایی که طرف توی جنگل استیک درست می‌کنه رو اجاق سنگی و این چیزا رو کلا فراموش کنید ! توی یه برنامه کوهنوردی فنی و سنگین هرگز از این خبرها نیست !
خب معمولا برنامه‌های کوهنوردی ۲,الی ۳ روزه یا اگه برنامه خیلی سنگینی باشه ۴ روزه هست . برنامه های بلند مدت یک ماهه هم هست که اون دیگه قضیه‌اش فرق می‌کنه و اون برنامه ها معمولا آشپز ، پزشک و خلاصه کلی تدارکات و پشتیبانی دارن .
توی برنامه های ساده معمولا هر کسی غذای خودش رو درست می‌کنه و معمولا هم افراد دو استراتژی مختلف رو دارن
یه سری از آشپزی توی طبیعت خوششون میاد ( به شرط مناسب بودن شرایط آب و هوایی ) یه سری مثل خودم حوصله آشپزی کامل توی طبیعت رو ندارن و سعی میکنیم غذا‌ها تا جای ممکن آماده و ساندویجی تهیه کنیم .
معمولا برای کوهنوردی یه گروه بزرگ ( نهایتا ۱۴ ، ۱۵ نفر ) به گروه های کوچیک دو یا سه نفره تقسیم میشن که این گروه کوچیک بین خودشون چادر ، ظروف غذا یا ابزارهای فنی رو تقسیم میکنن .
برای غذا ، گروه سه نفره به نظرم خیلی مناسب هست ، یکی لوازم رو آماده می‌کنه و کمک آشپز هست ، یکی می‌پزه و آشپز اصلی هست و یکی دیگه هم ظروف رو می‌شوره .
اکثر ظروف آشپزی هم برای سه نفر ( اگه کم بخورن ) جوابگو هستن . ظروف آشپزی کوهنوردی که خیلی خوبن ولی به نسبت گرون هستن . البته میشه مشابه‌اش رو با قیمت به نسبت کمتر هم خریداری کرد . برای آشپزی این چیزایی که میگم برای ۳ نفر جوابگو هستن . اولیش چراغ خوراک پزی با کپسول ۲۰۰ گرمی که حتما شارژ باشه و نصفه نبرید . یه تا ماهیتابه کوچیک حدودا به قطر ۱۵ سانت ، یه قابلمه کوچیک ( حدودا ۲ ،۳ لیتری ) دسته‌های ماهیتابه رو یا باز کنید یا ببرید که توی قابلمه جا بشه . کتری ۱ لیتری ، برای سه نفر ۴ تا بشقاب ، ظروف ادویه ( نمک فلفل زردچوبه ) ، روغن حدودا ۲۵۰ سی‌سی ( توی قوطی نوشابه کوچیک بریزید )
مایع ظرفشویی و اسکاچ هم برای شست و شوی ظروف
خب به غذاها میرسیم :

نون از همه غذاها مهمتر هست و به طور متوسط برای هر نفر روزی ۶ عدد نون لواش یا تافتون در نظر بگیرید . نون بربری و سنگک هم خوبه ولی زود بیات میشه و نهایت میشه روز اول ازش استفاده کرد . خودم به شخصه نون زیاد با خودم میبرم چون معمولا افراد مبتدی توی همه برنامه‌ها هستن که یا غذاشون فاسد شده یا نمیتونن غذا درست کنن که باعث میشه هم سفره شما بشن و معمولا افراد که زیاد بشن از غذا کم میشه و بر نون اضافه میشه که به همه یه چیزی برسه . خلاصه توی برنامه های دو روزه مخصوصا ، یه ۴ تا نون اضافه هم در نظر بگیرید .

اولین غذا و یار همیشگی کوهنوردان املت !
املت درست کردن که دیگه آموزش نمی‌خواد ولی یه چندتا نکته ریز داره .
اولیش این که حتما از ظرف های حمل تخم مرغ استفاده کنید ( ۶ تایی خیلی خوبه ) . معمولا این ظرفها برای تخم مرغ های کوچیک درست شده و حتما قبل از برنامه سایز تخم مرغ ها رو با سایر جعبه اندازه بگیرید و ظرف تخم مرغ رو هم توی یه کیسه فریزر محکم قرار بدید چون ممکنه بر اثر حمل و نقل و جابه جایی کوله ها توی بار تخم مرغ ها بشکنه و کل کوله پشتی و حتی کیسه خواب رو آلوده و بد بو بکنه . دوستانی که هوس دره نوردی میکنن حتما توجه داشته باشن که پرتاب کوله همان و شکسته شدن تخم مرغ ها همان ( گرسنه موندم یه بار 😐)
گوجه هم میوه خیلی خوبی هست . حتی بیش از نیاز با خودتون ببرید (حدودا ۵۰۰ ،۶۰۰ گرم برای هر نفر ) گوجه رو میشه با اکثر غذاها خوردش و حتی خالی خالی میشه مصرف کرد .
خیارشور هم گزینه خیلی خوبی هست چون هم به نسبت دیر فاسد میشه و هم چون شوری و نمک داره ، نمکی که بر اثر عرق کردن از دست دادید رو جبران می‌کنه . معمولا آدم توی ارتفاع میلش برای غذا خوردن رو از دست میده و خیارشور کنار غذا دورچین خیلی خوبی برای خوشمزه کردن غذا هست .

دومین غذا ، غذاهای بر پایه سیب‌زمینی هست .
سیب‌زمینی خام هم ماده غذایی خیلی خوبی برای سفرهای کوهنوردی هست چون حملش بسیار راحت هست و انرژی و حجم غذای خوبی هم به آدم میده . به‌طور متوسط ۲۵۰ گرم سیب‌زمینی ( یه سیب‌زمینی متوسط ) برای یه وعده غذای نونی کفایت می‌کنه .
غذاهایی که میشه با سیب‌زمینی درست کرد اولیش سیب‌زمینی آب پز هست که میشه با پنیر و گوجه یا خیارشور یا تخم مرغ آب پز واسه شام خورد .

دومین غذا اگه حوصله آشپزی دارید میتونید کوکو سیب‌زمینی با تخم مرغ درست کنید به مقدار زیاد و بقیه‌اش رو هم ساندویچ گوجه خیار شور درست کنید برای نهار فردا البته گوجه‌اش رو فردا موقع نهار برش بزنید که نونش رو خیس نکنه ( عصری که چادر زدید شروع به آشپزی کنید )
سیب‌زمینی آتیشی هم میتونید تهیه کنید که بنا به تجربه می‌گم زیاد شدنی نیست چون توی کوهستان ، چوب به سختی پیدا میشه ( جان جدتون گَوَن نچینید . اون گون خونه کبک و هزار جونور دیگه هست )
سعی کنید نهار رو شب قبل درست کرده باشید و ساندویچ کرده باشید چون معمولا تایم زیادی گروه برای نهار توقف نمیکنه و اکثرا هم توی کوه باد هست و نمیشه بدون چادر آشپزی کرد . البته این رو هم در نظر داشته باشید باد ، نون رو هم خشک می‌کنه و حتما ساندویچ رو توی کیسه فریزر دونه دونه بیرون بیارید برای خوردن .
سیب‌زمینی یه خاصیت دیگه که داره ، التهاب سوختگی رو کاهش میده و اگر حادثه سوختگی ایجاد بشه میتونید از سیب‌زمینی نپخته برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت استفاده کنید .

سومین غذا تن ماهی و غذاهای کنسروی هست . این غذاها هم گزینه خوبی هستن ولی به جز تن ماهی بقیه غذاهای کنسروی مثل قیمه ، خورشت قرمه سبزی و … خیلی بی کیفیت هستن . تن ماهی هم ممکنه افرادی بهش حساسیت داشته باشن و نتونن مصرف کنن .
با تن ماهی هم غذاهای زیادی میشه درست کرد ، مثلا اگه برنج داشته باشید یه ذره سبزی ( شوید ) خشک هم داشته باشید میتونید با یه کنسرو ۱۸۰ گرمی برای دو یا سه نفر یه وعده غذایی خیلی شیک و لاکچری ماهی پلو درست کنید . تن ماهی و تخم مرغ هم گذینه خیلی خوبی هست و خیلی سریع هم آماده میشه .
خود تن ماهی با نون هم گذینه خیلی سریع و مقوی هست .
من خودم معمولا قبل از برنامه کنسروها رو حرارت میدم ۲۰ دقیقه ولی اگه شرایط ۲۰ دقیقه حرارت دادن رو ندارید ، میتونید گوشه در کنسرو رو باز کنید و روی آتیش بگذارید برای ۵ دقیقه روغنش بجوشه . البته گوشتش رو هم باز کنید تا روغن داغ همه جای گوشت بره
چهارمین غذایی که میشه درست کرد برنج هست ولی خب دردسر به نسبت زیاد داره و چون شرایط منطقه نسبت به شهری که توش زندگی میکنید فرق داره احتمال کته شدن یا خام بودن و نپختن برنج بالا هست . برنج رو هم میشه با املت یا کوکو سیب‌زمینی میل کرد که نسبت به نون قطعا خوشمزه‌تر هست .
پنجمین غذا نودل هست که خیلی طرفدار داره ولی من خیلی به ندرت میخورم . درست کردنش هم فرمول خاصی نداره و بنا به سلیقه و زاعقه آشپز بهش طمع دهنده گوشت و ادویه جات بهش اضافه میکنن .
کتلت‌های گوشتی ، کوکو سبزی ، سوسیس کالباس و نظایر اینا به سرعت فاسد میشن ، شاید کمتر از چند ساعت بیرون یخچال سالم بمونن و از ساندویچ کردنش حتی برای روز اول خودداری کنید .

ششمین خوراکی که دیگه غذا نیست ولی به شدت مهم هست آجیل ها و میوه های خشک هستن . مغزهای آماده مزمز که بادوم زمینی طعم‌دار می‌زنه هم خیلی خوب و خوش خوراک هست توی کوه . من خودم معمولا موز خشک توی برنامه‌های چند روزه حتما میبرم چون موز خشک مواد معدنی بالایی داره و حملش هم نسبت به موز تازه خیلی راحتتر هست . آلبالو خشک به هیچ وجه توصیه نمیشه چون همین جوری آدم بره توی ارتفاعات گاز توی معده و روده جمع میشه ، اگه آلبالو خشک هم مصرف بشه احتمال دل درد خیلی زیاد هست .

خرما هم یکی دیگه از بهترین تنقلات و غذاهای کوهنوردی هست و برای ۷,۸ نفر یه بسته نیم کیلویی کافی هست . میشه خرما رو بین راه به عنوان تغذیه بین راهی خورد و یا برای صبحانه با نون لقمه کرد و با چای شیرین خوردش . البته میتونید خرما بیشتر ببرید بین راه به بقیه هم تعارف کنید تا یه فاتحه هم برای اموات و درگذشتگانتون بخونن ، ثواب داره 😁
خب اینا چیزای ارزونی بود که خودم به تجربه ازش استفاده کردم و کلی چیزای دیگه هم میشه به این لیست اضافه کرد ، مثل کشمش ، کمپوتها و … که میشه به راحتی توی کوه مصرفش کرد و کلا ۲,۳ روزه دیگه ، زیاد سخت نگیرید !
خب دوستان این تاپیک احتمالا آخرین تاپیکم هست و برای یه مدتی دیگه فعالیتی ندارم . اکانتم رو حذف نمیکنم چون شاید مطالبش برای کسی مفید باشه و شاید دوباره برگشتم بینتون .
خیلی درس‌ها ازتون یاد گرفتم و خلاصه وقتی شب‌ها اینجا سر می‌زدم حس خوبی می‌گرفتم . براتون بهترین آرزوها رو دارم
به امید دیدار مجدد

برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2024-04-27 22:11:48 +0330 +0330

عالی و مفید بود ❤️ ❤️

من یکی از فامیل هامون کوهنورد و طبیعت گرده، چند تایی رو از اون شنیده بودم ولی بیشترش تازگی داشت…

همیشه طبیعت گردی رو دوست داشتم مخصوصا کوهنوردی ولی متاسفانه زندگی امون نداده…

1 ❤️

2024-04-27 22:19:59 +0330 +0330

اینجا طبیعت بهارش بکره
بینظیره

1 ❤️

2024-04-27 22:22:27 +0330 +0330

ازمطالب استفاده کردم ممنون .منم گاهی بصورت تفریحی کوهنوردی میرم .این جمعه میرم دربند کسی نمیاد🙃

1 ❤️

2024-04-27 22:22:41 +0330 +0330

:))
دلتنگ شما میشیم.

1 ❤️

2024-04-27 22:23:36 +0330 +0330

خیلی خوب توضیح دادی.خودت چند ساله میری؟ تنهایی هم رفتی تا حالا؟

اخرش اون داستان کویر نوردی رو تعریف نکردی

1 ❤️

2024-04-27 22:25:07 +0330 +0330

عالی.
یه کم بهت حسودیم شد 😁
دمت گرم

1 ❤️

2024-04-27 22:25:39 +0330 +0330

↩ Prometheuss
شما لطف داری 🙏

1 ❤️

2024-04-27 22:25:49 +0330 +0330

چقدر مفید و کامل بود! مرسی

1 ❤️

2024-04-27 22:28:18 +0330 +0330

↩ hojabr
کوهنوردی فنی که تقریبا ۴,۵ سالی هست انجام میدم ولی تنها رفتن توی کوه به شدت خطرناک و غیر منطقی هست .
داستان کویرنوردی رو شاید یه ذره سرم خلوت شد دوباره نوشتم ، دلیت اکانت نکردم که !

1 ❤️

2024-04-27 22:30:03 +0330 +0330

↩ Amir13961
دربند و دره اوسون !
زمستان همیشه برنامه شرپلا داشتیم

0 ❤️

2024-04-27 22:32:34 +0330 +0330

↩ thani amir kabir
زندگی کلا سخت شده توی این چندسال .
از برنامه های کوچیک چند ساعته شروع کن . گاهی آدم از شهر و صدای ماشین فاصله بگیره ذهنش باز میشه

1 ❤️

2024-04-27 22:37:17 +0330 +0330

↩ dark_man00
ایول 👌.واقعامتاسفم که خیلی ازتهرانیااز این نعمت استفاده نمیکنن

1 ❤️

2024-04-27 22:37:42 +0330 +0330

↩ dark_man00
ما حالا شهرمون هم یه شهر فول کوهستانیه! از هر طرفش! ولی چند دفعه ای که “کوهنوردی!” کردم از کوه شهرمون( یه زمان با پدرم 4 صبح میرفتیم) واقعا یه حال دیگه داشتم

1 ❤️

2024-04-27 22:46:30 +0330 +0330

نمیدونی از دیدن همچین تاپیکی تو شهوانی چقدر ذوق کردم😅

1 ❤️

2024-04-27 22:54:42 +0330 +0330

هیچ وقت نباید کوهی رو که نمیشناسی رو تنها بری!
و نبایدم شب بمونی!
سیب زمینی خسته و سنگینت میکنه! فقط به شرطیی میچسبه کبابیش کنی
تخم مرغ بیشتر وقتا نمیشه! میشه جاش سوسی. کالباس برداشت با گوجه قاطی کرد
و اما عسل دوای درد همه چی همیشه لازم

1 ❤️

2024-04-27 22:55:59 +0330 +0330

↩ cute_girl23
متاسفانه یا خوشبختانه آخرین تاپیکم هست 😂

0 ❤️

2024-04-27 22:58:27 +0330 +0330

↩ HotestGentelman
سوسیس رو شما چجوری میخوای ۲,۳ روز توی دمای محیط نگه داری ؟ سیب‌زمینی چون منبع کربوهیدرات هست بهترین غذا برای کوه هست . اون سنگینی هم که شما حس می‌کنی به خاطر ارتفاع هست اکثرا وگرنه سیبزمینی آب پز با پنیر و گوجه به نظرم بهترین غذا برای شب هست

1 ❤️

2024-04-27 23:00:10 +0330 +0330

↩ dark_man00
سوسی میمونه! قرار نیست بازش کنیم که خراب شه! سنگینی به خاطر اختلاف سطح دریا رو نمیگم! زیاد به این مشکل خوردم که میگم! شاید تو نخوردی!

1 ❤️

2024-04-27 23:06:28 +0330 +0330

شما با آقا جواد قارایی نسبتی نداری؟ آخه خیلی کوهنوردی :)

1 ❤️

2024-04-27 23:15:46 +0330 +0330

↩ dark_man00
چرا اخه

0 ❤️

2024-04-27 23:17:39 +0330 +0330
زیاد سخت بگیرید و خلاصه هر چی پیدا کردید رو باید بخورید !

یاد یه چیزی افتادم 😁
یه برنامه دره داشتیم، یه بنده خدای تازه کار پاستوریزه ای داشتیم، هی نق و نوق میکرد، یه حشره افتاد توی ماهیتابه املت، آشپز جلوی روش همش زد با حشره قاطی شد کلا 😂
بنده خدا کلا گرسنه موند.

0 ❤️

2024-04-27 23:46:58 +0330 +0330

یه غذایی هس همه اینایی که گفتیو توی خودش داره و نسبتا ماندگاریشم بالاس اونم سالاد الویه اس!البته الویه ی مرغ منظورمه نه کالباس چون سوسیس کالباس عطش و تشنگی میاره و مصرف آب الکی میره بالا و دهن همش خشک میشه!

معمولا کسایی که اعلام میکنن داریم میریم نمیرن!امیدوارم واسه توام همینطوری باشه😸البته که اگه رفتن به نفعته برو به سلامت🌷

1 ❤️

2024-04-27 23:48:52 +0330 +0330

تغذیه در کوهنوردی

تغذیه در کوهنوردی
0 ❤️

2024-04-27 23:56:53 +0330 +0330

دمت‌گرم
مفید بود
امیدوارم زود برگردی
دلم برات تنگ میشه

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «