⚖️ قطب نمای سیاسی; احزاب سیاسی به زبان ساده

1402/11/28

میبینم که جدیدا ننه فاکتوری های سایبری دارن مجتبی خامنه ای برای رهبر بعدی تبلیغ میکنن که مجتبی بن سلمان بعدیه. حتی اگر امیرکبیر هم باشه نباید هیچ انسانی اختیار مطلق کنترل جامعه داشته باشه. مکانیزم های کامل تر، امن تر، مطمئن تری برای توسعه ابداع شده؛ احزاب.

اما ما در لحظه انتخاب به جز انسان پرستی و بت سازی، ایده ای برای انتخاب درست داریم؟ میدونیم مثلا سوسیال دموکرات هستیم یا راست لیبرال؟
انسان مدت هاست که از گره زدن سرنوشتش به یک فرد گذر کرده. حتی در نظام های غیر دموکراتیک مثل چین هم قدرت دراختیار جمعیت بزرگی از آریستوکراس هاست و نه فقط یک شخص.

این سایت با یک پرسشنامه به صورت رایگان به شما نشون میده از نظر عقیدتی در کجای سپهر سیاسی قرار دارید یا به زبان ساده نظر شما به کدوم حزب نزدیک تره. و بهتون نشون میده هر یک از رهبران بزرگ سیاسی تاریخ در چه فاصله ای از دیدگاه شما قرار دارند.
و در نهایت حتما pdf نهایی دانلود کنید.

نکته غافلگیرکننده که از دیدن نتایج به دستم اومد:
١: ایرانی ها حتی اونهایی که به چپ ها فحش میدن، گرایش محسوس به چپ دارن، فقط نمیدونن!

1800 👀
4 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2024-02-17 23:45:06 +0330 +0330

↩ Gₕₐₜₜₐₗₑ®️♏
دقیقا همینه. حاکمیت قانون امروزه یک اصل بنیادینه که حتی توی روسیه و چین هم خلل ناپذیره

2 ❤️

2024-02-18 00:00:59 +0330 +0330

بخش بزرگی از ایرانی هایی که در اروپا به چپ ها فحش میدن با حقوق سوشال زندگی میکنند ولی فحش رو چپ میدن.چیزی هم جز چپول گفتن بلد نیستن.

2 ❤️

2024-02-18 00:13:17 +0330 +0330

به نظر من که هیچ کشوری دموکراسی رو رعایت نمیکنه چه غرب چه شرق و چه ایران کاری هم به مجتبی خامنه ای و کلا جمهوری اسلامی ندارم
اما تجربه نشون داده حکومت دموکرات به درد ایران نمیخوره
یه دیکتاتور راحت تر ایرانو از دست بیگانگان در امان نگه میداره
دیکتاتور هم داریم تا دیکتاتور مثلا محمدرضا شاه رو میشه یه دیکتاتور خوب در نظر گرفت و اینکه این ملت عمق درک خودشون از سیاست رو در بازیچه بودنشون در سال ‌57 و در اتفاقات اخیر نشون دادن
دموکراسی به درد این ملت و ایران نمیخوره دوست عزیز این طیف های سیاسی هم که گفتید بازیهای سیاسی سیاست مداران هست برای ساخت یک کشور نوع حکومت یا مرام سیاسی مهم نیست عملکرد مهمه

0 ❤️

2024-02-18 00:15:30 +0330 +0330

↩ Sfhjnbg
کجای تاریخ ثابت کرده دموکراسی به درد ایران نمیخوره؟!
ایران مظلوم کی دمکراسی داشته؟؟
هرچی میکشه از نداشتن حاکمیت قانونه اتفاقا.
دوران دیکتاتوری و فردگرایی مدت هاست که گذشته.

1 ❤️

2024-02-18 00:17:27 +0330 +0330

↩ hojabr
دقیقا همینطوره.
متاسفانه متوجه نیستند که آموزش همگانی، تامین اجتماعی قدی، بیمه همگانی، ساخت زیرساخت های ضروری توسط دولت، بهداشت همگانی، ایجاد شغل و…
همگی افکار چپ هستن.

2 ❤️

2024-02-18 00:22:18 +0330 +0330
نباید هیچ انسانی اختیار مطلق کنترل جامعه داشته باشه.
آفرین بر شما. عرض کنم که رومیان باستان در ۵۰۹ ق.م. پادشاهی را برانداختند و جمهوری تأسیس کردند (دقت کنید، سال ۵۰۹ قبل از میلاد!) پس از تأسیس جمهوری قسم خوردند که هرگز اجازت ندهند پادشاه و نظام پادشاهی به کشورشان برگردند. حتی باری گفتند که «برایمان راحت‌تر اینست که بگذاریم دشمن وارد دروازه‌های شهرمان شود، ولی اصلاً اجازت نمی‌دهیم که پادشاهمان بازگردد.»

این رفتار و سلوک آزادی‌خواهانه را ایرانیان قرن بیست‌ویکمی باید سرمشق قرار دهند.
من کتاب «از پیدایش روم، جلد اول» را ترجمه کرده‌ام و یکی از ناشران (اسمش را بعد از چاپ می‌گم) چاپ آن را متقبل شده است. مشغول ترجمه‌ی جلد دومش هم هستم.
در این کتاب صفات و محسنات اخلاقی بسیار جالبی از رومیان آمده که با خودم می‌گم کاش ایرانیان نیز چنین می‌بودند: احترام به والدین، رزمجویی، مشورت در کارها، آزادی‌خواهی و نفی استبداد، صبر و حوصله در فتوحات و غیره.

1 ❤️

2024-02-18 00:27:47 +0330 +0330

↩ پسر ساکت
متاسفانه کار رومی ها نهایتا به امپراتوری و امپراتور ها رسید.
البته با نظر شما موافقم، حاکمیت قانون و جمهوری موجب تبدیل شدن شهرک رم به تمدن بی نظیر روم شد.

1 ❤️

2024-02-18 01:39:12 +0330 +0330

↩ Matinlotter
یک طیف از چپ داریم. همونطور که یک طیف از راست داریم.
افکاری مثل آموزش همگانی، بهداشت عمومی، بیمه همگانی، تامين اجتماعي، زاده تفکر چپ هستن.
مثلا سوئد تا حد زیادی در سمت چپ قرار میگره تا راست.
کوبا یا شوروی در انتهای طیف چپ قرار دارن.

و درسته که در شهوانی دوستان بیشتر دنبال موضوعات جنسی هستند، که امر طبیعیه ذات این سایت اینه،
اما به هر حال اندیشه های حقوقی و سیاسی اینجا هم جریان داره.

1 ❤️

2024-02-18 03:02:21 +0330 +0330

↩ Prometheuss
تست جالبی بود ، ولی یک سوال عجیب بپرسم.
به نظرتون یک طرز فکر مشابه در کشور های مختلف میتواند گرایش به چپ یا راست متفاوتی رو رغم بزنه ؟
سوالم از این بابت بود که وب سایت معرفی شده مربوط به کشورهای غربی هست و برای مثال در رابطه با سوال مسائل جنسی که صفحه آخر بود
چیزی که مربوط به غرب میشه واقعا شورش رو در آوردن ولی اینجا شاید قابل قبول باشه و فکر میکنم جواب مثبت یا منفی برای اینجا یا غرب خیلی متفاوت باشه.
ولی پرسش نامه جالبی بود

1 ❤️

2024-02-18 04:53:54 +0330 +0330

↩ پسر ساکت
درود. روم در این مورد ، جمهوریت ، سابقه طولانی ای داره ، تقریبا سالها قبل از نیکولو ماکیاولی … در مورد جمهوری فلورانس صحبت میکنم .

2 ❤️

2024-02-18 05:41:12 +0330 +0330

همه انسانها چپ هستند ربطي به ایرانی بودن نداره

1 ❤️

2024-02-18 09:28:24 +0330 +0330

↩ Docker
اولا ممنونم که نتیجه به اشتراک گذاشتی.
به هر حال طراح سایت، پرسشنامه غربیه.
و مفهوم لیبرال و چپ از گذشته کلی عوض شده. و با چند سوال نشه به نتیجه دقیق رسید.
اما شاید همه اینها ده درصد موثر باشه. به نظرم نتیجه تقریبا درسته

1 ❤️

2024-02-18 09:32:48 +0330 +0330

↩ PayamSE
متوجه منظورتون نشدم.
همین الان که صحبت میکنم در خیلی از کشورها راست ها با رای اکثریت بر سر کارن.
مثل ایتالیا، هند، مجارستان و احتمالا به زودی ترامپ در آمریکا

1 ❤️

2024-02-18 10:28:46 +0330 +0330

ایران باید با سیستم حکومتی متمرکز (اریستو کراسی یا پادشاهی ) اداره بشه و تحزب و احزاب گرایی و دموکراسی خودش باعث اختلافه
تاریخ نشون داده کشوری که بخاد با سرعت به فرایند توسعه یافتگی و پیشرفت قدم برداره باید یک سیستم متمرکز حکومتی ملی گرا داشته باشه تا بتونه به این هدف دست پیدا کنه

فیلسوفان سیاسی بزرگی مثل افلاطون، سقراط، ژان بدن، توماس هابز، جان سالیسبوری و خیلی دیگه متفکران غرب به شدت نظام حکومتی دموکراسی رو مورد نقد و سرزنش قرار دادن و به شدت از نظام های پادشاهی دفاع کرده اند

چون معتقدند که با عقل عوام نمی توان کشور رو اداره کرد و باید افراد الیتیست دارای پایگاه آریستوکراسی و پادشاهی کشور رو اداره کنند
1 ❤️

2024-02-18 10:58:47 +0330 +0330

↩ ansherly-as
البته که سیستم های متمرکز مزایای خاص خودشون دارند.
اما این متفکرانی که نام بردید همه قبل از اینن که کشورهای دموکراتیک ایجاد بشن و چنین دستاوردهایی داشته باشن.
عمدتا مربوط به دوران تاریک و آشفتگی اروپا هستن که بودن حکومت متمرکز ضروری بود.
بر فرضه حکومت دوباره با دست یک گروه دادیم، چطور ضمانت میکنید که راه امروز دوباره نرن و قدرت فبضه نکنن؟! درحالی که ما بارها ابن مسیر رفتیم و همش به یکجا رسیده?

نقل به مضمون کنم از چرچیل: دمکراسی خیلی ایده ی بدیه، خیلی مشکل داره. اما بهترین راه حل موجوده!

1 ❤️

2024-02-18 12:20:51 +0330 +0330

↩ Paganking
سلام. آفرین
فقط عرض کنم منظور من «جمهوری روم» بود که از ۵۰۹ قبل از میلاد تا ۲۷ قبل از میلاد بر پهنه‌ی وسیعی از اروپا حکومت کرد. آن را نباید با جمهوری فلورانس (که دولتی در عهد رنسانس بود) اشتباه گرفت.
ماکیاولی در کتاب «گفتارها» (ترجمه‌ی محمدحسن لطفی) این جمهوری را مَثَل اعلای یک حکومت سالم گرفته و تقلید و سرمشق‌گیری از آن را توصیه کرده است.
در ویکی‌پدیا مقاله‌ی «جمهوری روم» را بخوانید، خودم آن را نوشته‌ام.

1 ❤️

2024-02-18 12:22:33 +0330 +0330

↩ Prometheuss

بر فرضه حکومت دوباره با دست یک گروه دادیم، چطور ضمانت میکنید که راه امروز دوباره نرن و قدرت فبضه نکنن؟! درحالی که ما بارها ابن مسیر رفتیم و همش به یکجا رسیده?

نقل به مضمون کنم از چرچیل: دمکراسی خیلی ایده ی بدیه، خیلی مشکل داره. اما بهترین راه حل موجوده!

👌 👍

1 ❤️

2024-02-18 13:34:23 +0330 +0330

↩ Prometheuss
بله دقیقا مفهوم ها شاید اختلاف فاحشی کرده تا به امروز.
ولی به قول شما تقریبا درسته. ممنون از شما.

1 ❤️

2024-02-18 14:54:03 +0330 +0330

↩ Docker
🧡🙏🏼

1 ❤️

2024-02-18 17:12:09 +0330 +0330

↩ Prometheuss
نه اتفاقا خیلی هاشون از فیلسوفان سیاسی عصر مدرنیته هستند که طرفدار اندیشه های سیاسی متفکرین سده های گذشته هستند کسایی مثل بندیتو کروچه، اروینگ بابیت، پل المر مور (محافظه کار و ناسیونالیسم امریکایی )، جرج گیسینگ ( محافظه کار بریتانیایی)و خیلیای دیگه از متفکران سیاسی معاصر که الان حضور ذهن ندارم که بگم

اصلا بحث جمهوریت و دموکراسی برای کشوری مثل ایران هیچ کاربردی نمی تونه داشته باشه و باید یک حکومت متمرکز دیکتاتوری ملی گرای لاییک با دغدغه توسعه کشور روی کار بیاد

1 ❤️

2024-02-18 18:04:22 +0330 +0330

↩ ansherly-as
والا تا جایی که من میدونم امردزه حقوق دان ها فيلسوف ها درگیر توسعه مفاهیمی مثل حاکمیت قانون، حقوق شهروندی، حقوق بشر، حقوق عمومی، محدودیت دولت و امثال این هستند. اصلا دیکتاتوری در برابر دمکراسی موضوعیت نداره.

و سوال ساده من سرجاشه.

بر فرض حکومت دوباره با دست یک گروه دادیم، چطور ضمانت میکنید که راه امروز دوباره نرن و قدرت فبضه نکنن؟! درحالی که ما بارها ابن مسیر رفتیم و همش به یکجا رسیده?

0 ❤️

2024-02-18 18:25:03 +0330 +0330

↩ Prometheuss
امروزه خیلی از متفکران اندیشه های «محافظه کاری » و «پست مدرنیسم » بر بازگشت به سنت ها تاکید دارند و مدرنیته و دموکراسی امروز رو مورد نقد قرار میدن

من اصلا میگم یه فرد ملی گرا بیاد و تمام قدرت رو قبضه کنه و به فکر توسعه ایران باشه و هیچ دموکراسی و جمهوریتی نباید جریان داشته باشه

0 ❤️

2024-05-05 01:51:49 +0330 +0330

آفرین با نظرت موافقم
من از خیلیا این تست رو گرفتم و اکثرا گرایش به چپ دارن ملت ایران واقعا ملت عجیبی ان! در حالی که در ظاهر طرفدار شاهن و نظام سلطنتی رو دوس دارن، با حکومت بریتانیا مشکل دارن! علاقه عجیبی به کانادا دارن و خیلیاشون نمیدونن کانادا واسه پادشاهی بریتانیاس، همزمان شیفته آمریکا هستن، میگن از چین و روسیه بدمون میاد ولی گرایش شدید به وطن پرستی بی قید و شرط دارن! از ازادی مذهبی و اقلیت های جنسی حرف میزنن ولی عاشق ترامپ و جمهوری خواها هستن!! :/ بی نهایت عجیبین. تئوری های توطئه شایع بین مردم هم که هیچی!! دقیقا همونان که عشق باستان گرایی دارن ولی سر صف نذری قیمه محرم از محبت و صلح دوستی مسیحیت با آب و تاب تعریف میکنن و گردنشون یه فروهر انداختن رو بازوشونم حرز ائمه رو بستن. ته پارادکس های جهان ماییم

1 ❤️

2024-05-05 02:02:54 +0330 +0330

↩ Boomboom_b
من هم این مشکلات میبینم. به نظرم اشکال از چندین جاست.
یکی معیار نداشتنه. یعنی میزانی ندارن که بدونن به چی گرایش دارن.
مثلا اگه همچین تست هایی و آموزشهای سیاسی به مردم داده بشه، متوجه میشن که کجای سپهر سیاسیت قرار دارن. متاسفانه درکی از چپ یا راست ندارن…
نمیدونن نمیشه هم طرفدار عدم مداخله دولت بود، هم مسکن ارزان و بیمه همگانی خواست. باور کن واقعا تمیدونن!

یکی سواد رسانه ایه، رسانه بدجوری افکار عمومی ایران شکل میده. یعنی نمونه ی واقعیش ایکنه فکر نمیکنن ممکن باشه هم مخالف اسرائیل بود هم حمهوری اسلامی.
درحالی که یک انسان نرمال و طرفدار آزادی و حقوق بشر و سکولار قاعدتا باید از هر دو بدش بیاد!!

و یکی عدم آموزش تفکر صحیحه.
فارغ از توهم توطئه که به درستی اشاره کردید و به طرز وحشتناکی فراگیره و ذهن مردم کاملا به خطا برده،
نبود آموزش الگوی تفکر از کودکی، باعث شده ما فانتزی هایی در سرمون بسازیم که اصولا امکانپذیر نیست! به قول شما جمع پارادوکسه.

1 ❤️

2024-05-05 02:08:13 +0330 +0330

↩ Prometheuss
دقیقا. تا حد بسیار زیادی با نظر شما موافقم
حکومت ما تک حزبیه و تمام ارکان دولت و کشور منحصر به قشر خاصیه. اگر از بالا تا پایین ترین ساختار حکومتی حتی تا شوراهای محلی با انتخاب مردم از احزاب مختلف بود، ناخداگاه یاد می گرفتن. مردم ما بی نهایت خامن و اصلا هم احساس نیاز به یادگیری نمی‌کنن. فقط منتظرن یه عده براشون انقلاب کنن
یه تغییر و تسویه نسل میتونه تا حدودی برای رسیدن به آگاهی کمک کنه، ینی زمانی که بچه های دهه هشتاد و نود بشن نسل A و B 😂

1 ❤️

2024-05-05 02:18:35 +0330 +0330

↩ Boomboom_b
یک شورای نگهبان حذف میشد، کل این ساختار دمکراتیک میشد. :))
اما خب، یک حکومت توتالیتر هرگز به خواست خودش قدرت واگذار نمیکنه.
در هرحال هرنوع سوادآموزی علمی، حقوقی و سیاسی قطعا در بلند مدت تاثیرش میذاره. از تحصیل اکادمیک تا گفتگوی ساده به شرطی که علمی باشه. :))
جمهوری‌ اسلامی‌ اونقدرا هم محکم نیست. واقعیت اینکه هر حکومتی مشروعیتش در ذهن جامعه از دست بده، روند سقوط آغاز شده
سیب از شاخه جدا شده. فقط به زمین نخورده!

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «