انقلاب به روایت "لخ والسا"

1403/02/12

این دیالوگ لخ‌والسا (رهبر انقلاب لهستان) در فیلم «Walesa: Man of Hope» مهمه.

عده‌ای با «اعتصاب غذا» میخوان با حکومت کمونیستی مبارزه کنند. والسا میگه: نیت شما خوبه اما روش‌های شما زباله‌ست. خودتو گشنگی بدی که چی؟ برای چنین حکومت هیولایی، چه اهمیتی داره؟ در واقع یعنی باید روش‌هایی رو استفاده کرد که بیشترین هزینه رو برای حکومت داشته باشه. نه روش‌هایی که توهم مبارزه و ضربه زدن رو داره و در عین حال، اونی که هزینشو میده خودتی.

لحظه‌ای بعد میگه: جای اینکه از قانون و شأن کارگر بگی، از کفش و سوسیس و جوراب بنویس. یعنی باید دست روی چیزهایی گذاشت که درد اصلی جامعه‌ست. از چیزهایی گفت که برای جامعه «قابل لمس» باشه، و مشکل خودش رو تو حرفهای تو ببینه. برای همراهی یک جامعه، باید نبض اون جامعه رو در دست گرفت.

فیلم روایت رهبری «لخ والسا» و انقلاب لهستان است. والسا، برق‌کار کارخانهٔ کشتی‌سازی بود. «آنا والنتینویچ» زن کارگری که فعالیت‌هایی در دفاع از کارگران انجام داده بود، از کارخانهٔ کشتی‌سازی اخراج میشود، و همین موج اعتراض کارگران را در پی داشت. مدتی بعد به اعتصاب بزرگ کارگران رسید، و والسا رهبری این جریانات را در دست گرفت. اعتصاباتی که ابتدا از کارخانه کشتی‌سازی شروع شده بود، رفته رفته دیگر بخش‌های کشور هم به آن پیوست و تبدیل به بزرگترین موج اعتراضی شد، و حکومت از روی اجبار تن به گفتگو داد. والسا که رئیس کمیته اعتصاب بود، با دیگر اعضا، «اتحادیه همبستگی» را تشکیل دادند که به هسته اصلی مقاومت در برابر حکومت لهستان تبدیل شد. مردم تشکیلات آن را به نماد مبارزه در راه آزادی تبدیل کردند. فیلم از روند شکل‌گیری رهبری والسا، تا سال‌های پایانی حکومت لهستان را به تصویر کشیده است.

830 👀
5 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2024-05-01 12:05:58 +0330 +0330

من حس ندارم برم اعتصابات شرکت کنم ، در ضمن حس انقلاب هم نیست

(منو یاد بتمن 3 میندازه، نمیدونم چرا دلیل خاصی هم ندارم)

1 ❤️

2024-05-01 12:08:29 +0330 +0330

↩ wrecked_erny
در فیلم هم گفته میشه که بنظر این شخص، اعتصاب غذا کار بیهوده ای هستش.
حالا تو رو خدا افتخار بده بیا انقلاب کنیم. اگه نیای من دلم میشکنه 😂
شاید دارک بودن فضا مشترک باشه تو هر دو فیلم

1 ❤️

2024-05-01 12:08:36 +0330 +0330

عــــــــــــالی و کاملا درست 🌹 🙏

1 ❤️

2024-05-01 12:24:24 +0330 +0330

↩ lordsnow45
فیلم رو حوصله و حس نبود ببینم ،
دلت میشکنه؟ چسب رازی بزن :) البته چسب رازی 1 2 3 اش خوبه :)

به نظرم مورد واقعیش انقلاب اایران بوده ، (بتمن رو تو ایران نمیدونم کی فرض بگیرم) اما خب اگه اون دشمن ماسکی رو منافقین در نظر بگیریم ، و اون قاضی دیوانه ( کسی که تو هر سه فصل نقش یک دیوانه بود که همش پا دو بوده) رو بعضی از افسار گسیخته های دینی زیاد ( منظورم کسانی که بعد از انقلاب به بعضی مکان هایی همچون کارخانه جمله کردند ، و باعث شدند که بعضی از مردم و سرمایه داران خوب اون زمان به خارج برند یا محاکمه بشند ) در نظر بگیریم ، اینطور هست ، حالا من مثلا میگم امام خمینی هم بتمنه ( امام بتمن نمیشه گفت، امام والا تره) میاد مردم رو از این بمب هسته ای که اون یارو میخواد بترکونه (انقلاب و تجزیه های داخلی ) مردم رو نجات میده ( جلوگیری علیه فعالیت های منافقین)
به نظرم همچین چیزایی پیش میاد البته مسائل دیگه ای هم هستند ( مثلا نقش مورگان فریمن رو میشه داد به آیت الله طالقانی ، یا پلیس خوب هم بشه مثلا چمران)
بعضی موارد قابل بحث یا درک نیست! بخصوص تو انقلاب !!
نظر من این هست ، خب شاید مثال درستی نزده باشم!! :(

2 ❤️

2024-05-01 17:01:04 +0330 +0330

↩ moj7878
متشکرم از حسن توجه 🙏

1 ❤️

2024-05-01 17:03:25 +0330 +0330

↩ wrecked_erny
راستش من هدفم این نبود که بگم انقلاب خوبه یا بد یا حتی باید انقلاب کرد یا نه. فقط حرف درستی به نظرم اومد.
مثالت هم برای من جالب بود و با “بعضی موارد قابل بحث یا درک نیست! بخصوص تو انقلاب !!” موافقم.
در مورد چسب هم چشم 👏

1 ❤️

2024-05-01 17:59:35 +0330 +0330

↩ lordsnow45
گاهی وقت ها ، اشتباه برداشت میشه!! مثل تناقض اخبار ها!! و تیتر های روزنامه ها در اطلاع رسانی یک خبر!!

به نظرم این مواردی چون انقلاب و فلسفه و فلان اینا ، کار ما نیست اقا ، همون یه افلاطونی ، یه هیتلری ، یه استالینی چیزی میخواد!!!
چسب رازی خوبه ، به به

1 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «