شناخت واژگان پارسی

1394/10/12

درود بر شما
در اینجا می خواهیم به بررسی واژگان و لغات و اصطلاحات مورد استفاده در گفتار و نوشتارمان بپردازیم و با بهره گیری از دانش یکدیگر،هرچه بیشتر بتوانیم پارسی را پاس بداریم و موارد وارداتی از زبان های غیر ایرانی را تا مقدور است،در گفتار و نوشتارمان کاهش دهیم.
امیدواریم که با این عمل،بتوانیم قدمی در جهت اصالت خود برداریم.هرچند که به دلایل مختلفی نمی توان این اصول را یکباره در بین افراد رایج کرد ولی اگر همه تلاش کنیم،در لایه های زمان،می توانیم این فرهنگِ از یاد رفته را به یاد آریم.
هرگونه اطلاع و آموخته ای درباره واژگان مختلف پارسی و غیر پارسی رایج در گفتار و نوشتارمان دارید،اینجا قرار دهید تا بقیه افراد نیز از این اطلاعات بهره مند شوند.
فقط درخواستی که از شما دارم،این است که اگر مایل به درج نظرات خود در اینجا هستید،سعی بر این کنید که بدون تعصب و جانب گیری باشد :)
سپاس از شما که در این امر همکاری می کنید.

9 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2016-01-02 15:57:06 +0330 +0330

چندی است که این واژه در ابهاماتی فرو رفته است.این واژه عربی است و به پارسیان تلقین شده یا نام فرمانده ی ساسانی بوده که با اقتدار در مقابل هجوم اعراب مقاومت کرده و سرانجام به او خیانت شده.کدوشون صحیح است؟ بزودی در مورد این واژه مستنداتی درج می کنم.دنبال کنید

:)

2 ❤️

2016-01-02 16:05:49 +0330 +0330

آیا در زمانی که اعراب به ایران هجوم آوردند،.واژه نفر رو که واحد شمارش شتر است،بر ایرانیان نهادند یا این لغت،یک نوع ممیز است که از زمانیکه دیه افراد با شتر مشخص شد،آن را برای شمارش انسان نیز به کار گرفتند و برای بی احترامی به ایرانیان نبود؟

2 ❤️

2016-01-02 17:26:50 +0330 +0330

درود

زدن این تایپیک بسیار کار خوب و بجایی بود امیدوارم تایپیک پویا و زنده ای بشه

واژه ها و اصطلاحات بیگانه به ویژه عربی در زبان پارسی رخنه کردن هر چند به گمان من با چند سال کوشش و برنامه ریزی میشه این واژه ها رو

برای همیشه از زبان پارسی بیرون بندازیم.

2 ❤️

2016-01-02 17:31:47 +0330 +0330

نقل از: kier koloft درود

زدن این تایپیک بسیار کار خوب و بجایی بود امیدوارم تایپیک پویا و زنده ای بشه

واژه ها و اصطلاحات بیگانه به ویژه عربی در زبان پارسی رخنه کردن هر چند به گمان من با چند سال کوشش و برنامه ریزی میشه این واژه ها رو

برای همیشه از زبان پارسی بیرون بندازیم.

منم در همین راستا زدم که نیاز به همکاری همه کسانی داره که پارسی حرف میزنند…

1 ❤️

2016-01-02 17:51:39 +0330 +0330

درود برشما.امیدوارم دوستان توجه داشته باشن به همچین تایپکی.جاش خالی بود.

2 ❤️

2016-01-02 18:04:02 +0330 +0330

نقل از: parviz_parviz درود برشما.امیدوارم دوستان توجه داشته باشن به همچین تایپکی.جاش خالی بود.

سپاس از توجه شما در این رابطه.

0 ❤️

2016-01-02 18:05:21 +0330 +0330

نقل از: Bann3D مرسی از تایپیک عالیتون …

در مورد دیوث : از شاهان ساسانی بوده …

پوفیوز هم از نام پادشان ایرانی هست

ممنون از کامنتت ولی باید بیشتر توضیع میدادی!کم بود!

0 ❤️

2016-01-02 18:51:45 +0330 +0330

تابحال به حرف زدنتون دقت کرده اید؟!اکثر لغات مورد استفاده در فرهنگمان عربی است.همین جمله ای که الان گفتم هم در پر از لغات عربی بود :( این موضوع حتی رو مخ حافظ هم بوده: ((اگرچه عرض هنر نزد یار بی ادبی ست/زبان خموش ولیکن دهان پر از عربی ست))
چه کار کنیم…؟ (doh)

0 ❤️

2016-01-02 19:11:14 +0330 +0330

تابحال به نوشته های بابِلی،میخی،دین دبیره،گشته دبیره،هام دبیره و… را خوانده اید؟اصلا بلد هستید که بخوانید؟اصلا می دونید که دارم درباره ی چی صحبت می کنم؟می دانید که خط و زبان پهلوی چیه؟؟ (doh)

1 ❤️

2016-01-02 22:50:50 +0330 +0330

نقل از: طغرل100 تابحال به حرف زدنتون دقت کرده اید؟!اکثر لغات مورد استفاده در فرهنگمان عربی است.همین جمله ای که الان گفتم هم در پر از لغات عربی بود :( این موضوع حتی رو مخ حافظ هم بوده: ((اگرچه عرض هنر نزد یار بی ادبی ست/زبان خموش ولیکن دهان پر از عربی ست))
چه کار کنیم…؟ (doh)

اگه ممکنه… شماره ی غزل رو ، بعنوان “رفرنس”؛ بفرمایید…

تا در این خصوص، بیشتر دریابیم.

سپاس.

1 ❤️

2016-01-03 08:32:00 +0330 +0330

نقل از: pouyapoya2012 نقل از: طغرل100 تابحال به حرف زدنتون دقت کرده اید؟!اکثر لغات مورد استفاده در فرهنگمان عربی است.همین جمله ای که الان گفتم هم در پر از لغات عربی بود :( این موضوع حتی رو مخ حافظ هم بوده: ((اگرچه عرض هنر نزد یار بی ادبی ست/زبان خموش ولیکن دهان پر از عربی ست)) چه کار کنیم...؟ (doh)

اگه ممکنه... شماره ی غزل رو ، بعنوان "رفرنس"؛ بفرمایید....

تا در این خصوص، بیشتر دریابیم.

سپاس.

ببخشید!شماره غزل یادم نمیاد دقیقا.حدود 55تا65باید باشه.در نسخه های مختلف،شماره های مختلفی دارد! ولی حفظ هستم :) (اگر چه عرض هنر نزد یار بی ادبی ست/زبان خموش و لیکن دهان پر از عربی ست!) (پری نهفته رخ و دیو در کرشمه حسن/بسوخت عقل ز حیرت که این چه بوالعجبی ست!) (درین چمن گل بی خار کس نچید آری/چراغ مصطفوی باشرار بولهبی ست! (سبب مپرس که چرخ از چه سفله پرور شد/که کام بخشی او را بهانه بی سببی ست!) (به نیم جو نخرم طاق خانقاه رباط /مرا که مصطبه ایوان و پای خم طنبی ست!) (جمال دختر رز نور چشم ماست مگر/که در نقاب زجاجی و پرده عنبی ست!) (دوای درد خود اکنون از مفرح جوی/که در صراحی چینی و ساغر حلبی ست!) (هزار عقل و ادب داشتم من ای خواجه/کنون که مست خرابم صلاح بی ادبی ست!) (بیار می که چو حافظ مدام استظهار/به گریه سحری و نیاز نیم شبی ست!) عرض شود که فقط مفهوم بیت اولش با تاپیک سازگار بود.در غیر این صورت،همون اول همش رو می نوشتم :) چاکر شما

0 ❤️

2016-01-03 08:36:57 +0330 +0330

شما به این چه می گویید؟((در)) یا ((درب))؟؟!

0 ❤️

2016-01-03 09:05:41 +0330 +0330

در مورد واژه نفر:
این واژه کاملا عربی بوده و مطمئنا غیر فارسی بوده.سابقه ی تاریخی زیادی هم داره و بدون تغییر از عربی وارد فارسی شده(کپی شده از استاد خانلری).این واژه یک ممیز است(یک نوع پیشوند) و واحد شمارشی انسان و شتر می باشد.گفته شده که عرب ها این واحد را بر ما گذاشتند!ولی مستندی پیدا نکردم به جز چندنفری که توی فیسبوک اینو پخش کردند!قابل توجه که خود عرب ها هم همین رو بکار می برند.پس هیچ گونه توهینی نیست.از آنجا که در اینجا قراره این واژه ها(هرچند کاربردی)دور ریخته شوند،معادل های آن ها را بکار می گیریم.
معادل برای نَفَر:دو واژه (تن) و (کَس) بهترین ها می باشند(واژه (شخص) به کار نمیاد!)

1 ❤️

2016-01-03 09:09:10 +0330 +0330

بانو یا خانم؟کدوم واژه داخلی است و کدوم خارجی؟!اصلا کدوم رو به کار ببریم؟!

0 ❤️

2016-01-03 12:02:14 +0330 +0330

آیا می دانستید اولین بار به دستور (یعقوب لیث صفاری) برای جدا کردن نوشتار فارسی از عربی،با اضافه کردن سرکش و نقطه به حروف عربی،حروف فارسی امروزیِ (پ،چ،گ،ژ)را تشکیل داد؟

ایشان در طول حیات خود با پشتکار جدی به مقابله با حکومت عباسیان(که در آن زمان به شدت ایرانی ستیز بودند)پرداخت و پیروزی های زیادی بدست آورد و توانست از سیستان تا مرز امروزی ایران و عراق را از دست عباسیان نجات دهد و حتی درحالیکه به پایان عمرش نزدیک میشد(به علت بیماری گوارشی نامعلومی)حاضر نشد پیشنهاد صلح با اعراب را بپذیرد و تا زنده بود،تمام تلاشش را برای بیرون راندن اعراب کرد.امروزه آرامگاه ایشان،در همان جاییکه درگذشتند،قرار دارد(خوزستان-دزفول).

3 ❤️

2016-01-03 13:01:32 +0330 +0330

این جریان این اشخاص معروف که مجسمشون روی عکسه رو میدونین؟
چرا در بعضی ها اسبه روی دو پا وایستاده و در برخی روی یک سه پا و در برخی اسبه رو هر چهار پا؟

0 ❤️

2016-01-03 17:35:16 +0330 +0330

نقل از: 201513 این جریان این اشخاص معروف که مجسمشون روی عکسه رو میدونین؟ چرا در بعضی ها اسبه روی دو پا وایستاده و در برخی روی یک سه پا و در برخی اسبه رو هر چهار پا؟

ممنون از کامنت شما ولی آخه این چه ربطی داشت به تاپیک :) خوب در هر حالتی میتونه به مفاهیم مختلفی از جمله شکوه،عظمت،افتخار،بزرگی،مورد احترام بودن،استعداد،شجاع بودن،مهارت،وارد کردن ترس به دشمن،غرور،فخرفروشی و... اشاره داشته باشه!!حالا ژست اسب هم میتونه تاثیرش رو چند برابر کنه.

0 ❤️

2016-01-03 21:26:40 +0330 +0330

گسترده کردن دایره ی واژگان و شناختشون خیلی خوبه…ولی من این مقاومتو در برابر وارداتی!! که عرض کردی نمیتونم درک کنم…زبان یکی از مهم ترین راه های تبادل فرهنگ و تعامل با کشورهای دیگه س…و آمیختن کلمه هایی از زبان های دیگه به هیچ وجه باعث نمیشه ما اصالتمونو از دست بدیم!(همه ی زبان ها منظورمه!)
در مورد حذف زبان عربی از فارسی هم تا همین حد بگم که یه چیزی تو مایه های غیر ممکنه…هرچند که منم طرفدار سرسخت عدم استفاده از بعضی واژه های عربی هستم ولی تو کل دنیا هیچچچچ زبانی نداریم که کاملا خالص باشه…

اون غزلی هم که آوردی(بیت اولش!) متاسفانه باید بگم که هیچ گونه سازگاری با هدف تاپیکت نداره…من غزلیات حافظ رو دوس دارم ولی مث شما حفظ نیستم!!! منتهی تا جایی که میدونم تو این غزل بیشتر به ارزشِ زبان عربی اشاره شده…چون اون زمان تسلط به این زبان دانش محسوب میشده و خاموش بودنِ حافظ اینجا نشونه ی تواضعشه!

درکل میتونه تاپیک مفید و جالبی باشه، اگه اطلاعات درستی داده بشه…

موفق باشی!

3 ❤️

2016-01-04 08:17:03 +0330 +0330

نقل از: Humanity defender shiva گسترده کردن دایره ی واژگان و شناختشون خیلی خوبه...ولی من این مقاومتو در برابر وارداتی!! که عرض کردی نمیتونم درک کنم...زبان یکی از مهم ترین راه های تبادل فرهنگ و تعامل با کشورهای دیگه س...و آمیختن کلمه هایی از زبان های دیگه به هیچ وجه باعث نمیشه ما اصالتمونو از دست بدیم!(همه ی زبان ها منظورمه!) در مورد حذف زبان عربی از فارسی هم تا همین حد بگم که یه چیزی تو مایه های غیر ممکنه...هرچند که منم طرفدار سرسخت عدم استفاده از بعضی واژه های عربی هستم ولی تو کل دنیا هیچچچچ زبانی نداریم که کاملا خالص باشه...

اون غزلی هم که آوردی(بیت اولش!) متاسفانه باید بگم که هیچ گونه سازگاری با هدف تاپیکت نداره...من غزلیات حافظ رو دوس دارم ولی مث شما حفظ نیستم!!! منتهی تا جایی که میدونم تو این غزل بیشتر به ارزشِ زبان عربی اشاره شده...چون اون زمان تسلط به این زبان دانش محسوب میشده و خاموش بودنِ حافظ اینجا نشونه ی تواضعشه!

درکل میتونه تاپیک مفید و جالبی باشه، اگه اطلاعات درستی داده بشه...

موفق باشی!

ممنون از کامنتت ? شما درست می گویید،زبان مهم ترین راه ارتباطی محسوب میشه اما باید در پایداری آن کوشا باشیم.حذف عربی از فارسی زمانی غیر ممکنه که افراد نخواهند آنرا تغییر دهند.درغیر این صورت می توان به مرور زمان آن را جدا کرد.ما اصالتمون رو خیلی وقته از دست دادیم و مشکل فقط زبان نیست ولی یکی از راه هایش زبان است.حتما که زبان خالص دیده نمیشه.درباره ی اون بیت هم بگم که دقیقا به ارزش زبان عربی اشاره داشتم که بدون آن،فارسی ما لنگ میشود.حافظ هم همینو گفته که عربی ارزش داره!چون چاره دیگه ای نداشته!!!بیشتر کتابا به همین مفهومی اشاره دارند که گفته بودم!!اطلاعاتم رو هم از بهترین منابع موجود میارم،خوبه؟! :)

0 ❤️

2016-01-04 08:58:53 +0330 +0330

نقل از: 201513 این جریان این اشخاص معروف که مجسمشون روی عکسه رو میدونین؟
چرا در بعضی ها اسبه روی دو پا وایستاده و در برخی روی یک سه پا و در برخی اسبه رو هر چهار پا؟

چیزی که من شنیدم اینه که اگر یارو در جنگ کشته شده باشده مجسمه اسبش رو روی دو پا ایستاده و اگه در بستر مرده باشه روی چارپا. البته مطمئن نیستم همه جا این رعایت شده باشه

0 ❤️

2016-01-04 09:23:59 +0330 +0330

حدیث از پیامبر درباره ی دیوث:بوی خوشِ بهشت از فاصله یِ پانصد سال راه به مشام می رسد،اما فرزند نافرمان و شخص دیوث آن را نمی فهمند.اصحاب پرسیدند:ای پیامبر خدا دیوث کیست؟فرمودند:به آدم بی غیرتی گفته می شود که مانند خوک ها از دیدن آمیزش همسر خود با مردان دیگر لذت می برد و برای ناموس خود جاکشی(قوادی) کرده و ناموس فروشی می کنند.
((میزان الحکمه،جلد هشتم،صفحه 615))
همچنین که خودم هر چه گشتم،نتوانستم کسی رو در دوران مبارزه با تازیان(اواخر سلسله ی ساسانیان) دریابم که نامش دیوث(dayous)باشد.طبق نوشته های ویکی پدیا در کتاب ((ایران باستان،جلدسوم،صفحه 2345))تحت تاثیر منابعِ سریانی توانستم شخصی بنام پومپه دیوس(pumpe deyous)رو پیدا کنم که آن هم مربوط به اُرد اول اشکانیان و 90سال قبل از میلاد مسیح می باشد و ربطی به اعراب نداشته و در نتیجه اشاره ای به فرمانده ایرانی ندارد و یک دشنام محسوب میشود!!!آدرس صفحه دیوث در ویکی پدیا برای بررسی بیشتر:
https://fa.wikipedia.org/wiki/دیوث
نتیجه:از گفتن این واژه بپرهیزید!چرا که نام فرمانده ای نیست و فقط به افراد بی غیرت گفته می شود!!چیزایی هم که در اینترنت مرتب پخش میشه،بدون هیچ گونه دلیلی بوده!!!
این بود حاصل تحقیق6روزه من :) اگر کسی چیزی میداند که من اطلاع ندارم،با ذکر منبعش برایمان بگوید تا بررسی کنیم.

0 ❤️

2016-01-04 09:26:47 +0330 +0330

نقل از: ramzi00 نقل از: 201513 این جریان این اشخاص معروف که مجسمشون روی عکسه رو میدونین؟

چیزی که من شنیدم اینه که اگر یارو در جنگ کشته شده باشده مجسمه اسبش رو روی دو پا ایستاده و اگه در بستر مرده باشه روی چارپا. البته مطمئن نیستم همه جا این رعایت شده باشه

فک نکنم اینی که گفتی همجا صدق کنه!!مثالش همون عکسی بود که گذاشتم!یعقوب در بستر فوت کرد ولی مجسمه اش روی دوپا است!!! :)

0 ❤️

2016-01-04 11:37:41 +0330 +0330

نقل از: hTg وای عالیه این تاپیک. میشه در مورد پارس کردن هم یه تحقیق بکنی؟؟
پارس اسم یه قوم ایرانی بود و الان از اسمش به عنوان صدای سگ استفاده میشه. شنیدم عربا اینو باب کردن ?
اگه درست بود یه خبر بدی بد نیست

نشنیده بودم! ولی چَشم!یه مدت صبر کن تا درباره اش تحقیق کنم که ببینم قضیه اش چیه؟

0 ❤️

2016-01-04 11:51:26 +0330 +0330

نخست اینکه ممنون از این تاپیک (party)

در شیوایی گفتار شیرین پارسی تردیدی نیس…

در خشک و کریه‌البیان (!) بودنِ الفاظ عربی هم شکی نیس! مقایسه زبون فارسی و عربی؛ مث مقایسه قلمو و فرچه‌س!

درکل چه بهتر که از واژه‌های زیبا و رَسای فارسی استفاده بشه،… ولی مشکل از اونجا شرو میشه که «تعصب» جایگزین «زیبایی‌شناسی» بشه و یه عده هم بیان از رو عقده‌های تاریخی،‌ مخشونو تعطیل کننو با تفکر عرب‌ستیزی پیش برن. و ایضاً مشکل بدتر از این وختیه که دشمنی با همه زبان‌های غیرفاسی هم پیش بیاد و درمقابل واژه‌های بین‌المللی هم مقاومت بشه…

ادامه بدید فیض ببریم. (party)

1 ❤️

2016-01-04 11:53:16 +0330 +0330

نقل از: hTg وای عالیه این تاپیک. میشه در مورد پارس کردن هم یه تحقیق بکنی؟؟
پارس اسم یه قوم ایرانی بود و الان از اسمش به عنوان صدای سگ استفاده میشه. شنیدم عربا اینو باب کردن ?
اگه درست بود یه خبر بدی بد نیست

عربی که خودش “پ” تو الفباش نداشته به نظرت چطوری میتونسه اینو باب کرده باشه؟!

2 ❤️

2016-01-04 12:13:54 +0330 +0330

نقل از: اسکلت حشری نخست اینکه ممنون از این تاپیک (party)

در شیوایی گفتار شیرین پارسی تردیدی نیس…

در خشک و کریه‌البیان (!) بودنِ الفاظ عربی هم شکی نیس! مقایسه زبون فارسی و عربی؛ مث مقایسه قلمو و فرچه‌س!

درکل چه بهتر که از واژه‌های زیبا و رَسای فارسی استفاده بشه،… ولی مشکل از اونجا شرو میشه که «تعصب» جایگزین «زیبایی‌شناسی» بشه و یه عده هم بیان از رو عقده‌های تاریخی،‌ مخشونو تعطیل کننو با تفکر عرب‌ستیزی پیش برن. و ایضاً مشکل بدتر از این وختیه که دشمنی با همه زبان‌های غیرفاسی هم پیش بیاد و درمقابل واژه‌های بین‌المللی هم مقاومت بشه…

ادامه بدید فیض ببریم. (party)

اون تشبیهی که در مقایسه ات بکار بردی،واقعا باحال بود!!یه لایک لارج داره!

درباره دید تعصبانه هم باید بگم که بعضیا در نت(خصوصا فیسبوک)دارن گند همچی رو در میارن و ناراحت کننده تر اینه که بعضی های دیگه بدون هیچ تفکری باور می کنند و جای تاسف داره :(

ممنون از اظهارنظرت ،داش اسکلتی ?

1 ❤️

2016-01-04 18:08:23 +0330 +0330

آیا می دانستید که حروفی از قبیل (ظ،ض،ط،ص،ث،ع،ق،ح)از عربی به فارسی آمده اند؟!این حروف تلفظ های خاص خود را دارند!همچنین می دانستید که خود اعراب خط نداشتند و برای ایجاد خط،با تغییراتی در حروف خط پهلوی(عموما آم دبیره)توانستند که خط برای خود داشته باشند؟(البته احتمالی هم داره که از یونانی ها هم مواردی را اقتباس کرده باشند ولی ضعیفه!)

0 ❤️

2016-01-05 10:11:26 +0330 +0330

در جواب مَستر hTg:هر چی میگردم و میپرسم،منبعی پیدا نمیکنم و مورد گنگی است.تنها چیزی که پیدا کردم،صفحات اینترنتی بود که با تعصب این مورد رو پخش کردند و بدون هیچ مستندی حرفاشون رو پخش میکنند :( متاسفانه در این دوره چون مشکلات دینی و سیاسی و تعصبی زیاد شده،اسم از عرب بیاد،ذهن آنها بطرف دشمنی با اعراب پیش می رود تا فکر کردن درباره اون موضوع.
وقتی می گوییم ((پارس کردن))،یعنی داریم فارسی حرف میزنیم.عرب ها که فارسی بلد نبودند که حالا هم بخواهند یاد هم بدهند!همچنین که عربا پارس رو فارس میگن!اگه هم قرار بود یاد بدن،میگفتند ((فارس کردن))!!!
صدای سگ به زبان عربی میشه (نباح) و (عواء).متن تاریخی هم پیدا نکردم که شامل این موضوع باشد.توی لغت نامه دهخدا هم که چنین چیزی رو نگفته!اصلا صدای سگ یه چیز دیگه میشه.
ممکن است این کارِ کسایی باشه که بخوان درگیری بین قومیت ها ایجاد کنند و بذر نفرت رو پراکنده کنند و غیرت کورکورانه رو رواج بدن.مگه عرب ها چنین چیزی هم بلد بودن؟! ? نتیجه:عرب ها که نمیتونند فارسی یاد بدهند!این عبارت در فرهنگ خودمونه.اونایی هم که اینو بدون هیچ شاخصی پخش میکنند،کارشون اشتباهه…

تا زمانیکه منبعی پیدا نکنم(بعید هم هست که پیدا کنم!)،همین نتیجه گیری رو داشته باشید.اگر کسی میشناسه معرفی کنه.

0 ❤️

2016-01-05 10:52:46 +0330 +0330
نقل از: طغرل100 در جواب مَستر hTg:هر چی میگردم و میپرسم،منبعی پیدا نمیکنم و مورد گنگی است.تنها چیزی که پیدا کردم،صفحات اینترنتی بود که با تعصب این مورد رو پخش کردند و بدون هیچ مستندی حرفاشون رو پخش میکنند :( متاسفانه در این دوره چون مشکلات دینی و سیاسی و تعصبی زیاد شده،اسم از عرب بیاد،ذهن آنها بطرف دشمنی با اعراب پیش می رود تا فکر کردن درباره اون موضوع. وقتی می گوییم ((پارس کردن))،یعنی داریم فارسی حرف میزنیم.عرب ها که فارسی بلد نبودند که حالا هم بخواهند یاد هم بدهند!همچنین که عربا پارس رو فارس میگن!اگه هم قرار بود یاد بدن،میگفتند ((فارس کردن))!!! صدای سگ به زبان عربی میشه (نباح) و (عواء).متن تاریخی هم پیدا نکردم که شامل این موضوع باشد.توی لغت نامه دهخدا هم که چنین چیزی رو نگفته!اصلا صدای سگ یه چیز دیگه میشه. ممکن است این کارِ کسایی باشه که بخوان درگیری بین قومیت ها ایجاد کنند و بذر نفرت رو پراکنده کنند و غیرت کورکورانه رو رواج بدن.مگه عرب ها چنین چیزی هم بلد بودن؟! ? نتیجه:عرب ها که نمیتونند فارسی یاد بدهند!این عبارت در فرهنگ خودمونه.اونایی هم که اینو بدون هیچ شاخصی پخش میکنند،کارشون اشتباهه...

تا زمانیکه منبعی پیدا نکنم(بعید هم هست که پیدا کنم!)،همین نتیجه گیری رو داشته باشید.اگر کسی میشناسه معرفی کنه.

اول از تاپیک خوبت تشکر می کنم
من شنیدم کلمه پارس به معنی پاسداری و نگهبانی است که وظیفه اصلی سگ می باشد ولی منبعی مطمئن ندارم و فقط شنیده ام
لطفا لغات رایج در زبان فارسی که فراموش شده اند و امروزه کلمات بیگانه (چه عربی چه انگلیسی و …) جای انها رو گرفتند در تاپیک بزار و از بقیه کاربرا می خواهم که حداقل در گفت و گو با نزدیکانشان از کلمات اصیل فارسی استفاده کنند

1 ❤️

2016-01-05 11:39:59 +0330 +0330
نقل از: Mr-joker
نقل از: طغرل100 در جواب مَستر hTg:هر چی میگردم و میپرسم،منبعی پیدا نمیکنم و مورد گنگی است.تنها چیزی که پیدا کردم،صفحات اینترنتی بود که با تعصب این مورد رو پخش کردند و بدون هیچ مستندی حرفاشون رو پخش میکنند :( متاسفانه در این دوره چون مشکلات دینی و سیاسی و تعصبی زیاد شده،اسم از عرب بیاد،ذهن آنها بطرف دشمنی با اعراب پیش می رود تا فکر کردن درباره اون موضوع. وقتی می گوییم ((پارس کردن))،یعنی داریم فارسی حرف میزنیم.عرب ها که فارسی بلد نبودند که حالا هم بخواهند یاد هم بدهند!همچنین که عربا پارس رو فارس میگن!اگه هم قرار بود یاد بدن،میگفتند ((فارس کردن))!!! صدای سگ به زبان عربی میشه (نباح) و (عواء).متن تاریخی هم پیدا نکردم که شامل این موضوع باشد.توی لغت نامه دهخدا هم که چنین چیزی رو نگفته!اصلا صدای سگ یه چیز دیگه میشه. ممکن است این کارِ کسایی باشه که بخوان درگیری بین قومیت ها ایجاد کنند و بذر نفرت رو پراکنده کنند و غیرت کورکورانه رو رواج بدن.مگه عرب ها چنین چیزی هم بلد بودن؟! ? نتیجه:عرب ها که نمیتونند فارسی یاد بدهند!این عبارت در فرهنگ خودمونه.اونایی هم که اینو بدون هیچ شاخصی پخش میکنند،کارشون اشتباهه...

اول از تاپیک خوبت تشکر می کنم
من شنیدم کلمه پارس به معنی پاسداری و نگهبانی است که وظیفه اصلی سگ می باشد ولی منبعی مطمئن ندارم و فقط شنیده ام
لطفا لغات رایج در زبان فارسی که فراموش شده اند و امروزه کلمات بیگانه (چه عربی چه انگلیسی و …) جای انها رو گرفتند در تاپیک بزار و از بقیه کاربرا می خواهم که حداقل در گفت و گو با نزدیکانشان از کلمات اصیل فارسی استفاده کنند

سپاس از نظرتان.پارس منسوب به یک دسته از اقوام آریایی بود که در حاشیه کوه های زاگرس و نزدیکی خلیج فارس زندگی می کردند(و خواهند کرد!).بعدها این نام به قلمرو ایران ارتقا یافت و شامل کل اقوام قلمرو ایران شد و واژه ای ساده است.اما واژه پاسدار به معنای نگهبانی است واژه ای غیر ساده است و ترکیبی می باشد و هیچ ریشه مشترکی بین این دو وجود ندارد(اگر داشتند،باید می گفتیم پارسدار!!!)همچنین که در شاهنامه هم این واژه معنای نگهبان رو بازتاب می کند.اگه چنین چیزی بود که فرودسی یادآور میشد.اینایی که گفتم از لغت نامه دهخدا بود.نتیجه می شود که فقط شباهت ظاهری بین پارس و تکواژ اول پاسدار وجود دارد(پاس) و ریشه مشترکی ندارند.شاید همونایی که میان این دروغ ها رو پخش میکنند،از این شباهت سو استفاده کرده اند تا بیشتر به هدفشون برسند.ممنون از شما بابت موردی که معرفی کردید. ?
اکنون نیز دارم روی لغات جایگزین واژگان غیرفارسی کار می کنم و بزودی در تاپیک درج می کنم.هدفم نیز همینه که در گفتگو های روزمره استفاده بشوند.خوشحالم که افکارمان مشترک است :)

1 ❤️

2016-01-05 12:11:31 +0330 +0330
نقل از: hTg منم فک میکردم دروغ باشه ها ولی میخواستم مطمئن شم. بازم ممنون .

درضمن من این موردو معرفی کردم از یکی دیگه تشکر میکنی؟؟؟ ?

ببخشید!ما مخلصتیم،چاکرتیم.ازش تشکر کردم که نظرشو گذاشته! ? از شما جداگونه تشکر کردم (inlove) بازم تشکر میکنم :)

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «