تقدیر و سرنوشت انسان به دست کیست؟

1395/04/05

با سلام خدمت دوستای عزیز شهوانی 🌹

تاپیکی که امروز میخوام راجبش بحث کنیم وبراخودمم یکی از بزرگترین مجهولات زندگیمه درمورده تقدیر و سرنوشته انسانه.

به نظر شما تقدیر و سرنوشت انسان یه چیز از پیش تعیین شده است؟؟
به نظرتون سرنوشت انسان به دست خودش رقم می‏خوره ؟؟وآیا انسانه كه با استفاده از آزادی و اختیار وعقل خودش آینده خود را می‏سازه؟؟
آیا راه سعادت و خوشبختی یا شقاوت و بدبختی را خودش انتخاب میکنه یا یه چیز از پیش تعیین شده توسط کسی به اسم خداست وما انسان ها بازیگره این سناریوی از پیش تعیین شده ایم؟؟
و در آخر با توجه به نوشته های قرآن اينكه اگر سرنوشت هر انساني از بدو تولد نوشته شده است پس چگونه که میگن سرنوشت خودتون را در شب قدر تغيير دهيد؟؟
پس آيا سرنوشتي كه از اول خدا تعيين نموده داراي مشكل بوده ؟؟
آیا ما انسانها محکوم به تقدیر و سرنوشت و قسمت هستیم ؟؟ (dash) (dash)

لطفا با توجه به قوانین سایت و رعایت احترام کامل نظرات و دیدگاهای خودتونو بیان کنید تا به یه نتیجه کلی برسیم (blush)

6033 👀
6 ❤️
برای نظر دادن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

2016-06-25 12:12:40 +0430 +0430

درود بر تو
اگر کتاب معارف رو برداری میگه سرنوشت دست خداست.
تو کتاب منطق میگه خود انسان سرنوشتش رو میسازه.
روانشناسی میگه عوامل محیطی روی سرنوشت انساس موثرن.
اما اگر واقع بین باشی میفهمی اصلا چیزی به اسم سرنوشت وجود نداره.
که اگر وجود میداشت باید پیشگویی هم واقعی می بود. ولی نیست! اینده مثل یک ساعت شنی در حال به وجود امدنه. تا وقتی که اون تو شن نریزه اینده ای هم نیست. پس موضوع سرنوشت و اینها همه الکیه. شاید توجیهی برای کم کاری امروز ماست.

1 ❤️

2016-06-25 12:19:05 +0430 +0430

لپ کلام سرنوشت تو اون چیزی هست که باور داوری سرنوشتت هست .
زیادم ذهنتو درگیر خرفات مذهبی نکن

0 ❤️

2016-06-25 12:23:03 +0430 +0430

به نظر من وقتی میگن سرنوشت مشخصه ولی میشه تغیرش داد مثل این میمونه که موقع تولد با توجه به شرایط موجود فلان آینده در انتظار آدمه… مثلا اگه آدم وسط یه خونواده معتاد به دنیا بیاد و تمام اطرافیانش اونطوری باشن اینم اعتیاد در انتظارشه… یعنی یه جور احتمال بالا… حالا همین بچه بزرگ میشه ولی این راهو انتخاب نمیکنه و کاملا سالم زندگی میکنه. این ممکنه از یه سری ویژگی های درونیش باشه یا اینکه نه تو زندگیش یهو یه اتفاقی بیافته مثلا یه شخص جلوش ظاهر بشه بگه این کار خوبی نیست… ولی در نهایت خودش انتخاب میکنه.
مثل این میمونه شما آخر یه فیلمنامه رو میدونی و میخوای بازیش کنی، وقتی اول یا وسط کار یه تغیراتی به وجود بیاری خود به خود آخرش رو هم دچار تغیر میکنی

0 ❤️

2016-06-25 12:36:51 +0430 +0430

الان که سرنوشت و تقدیر 80 میلیون امت ایران به دست عمام خامه ای (س) هست.

2 ❤️

2016-06-25 12:41:08 +0430 +0430

موضوع جالبیه،اگه بخوایم با توجه به دیدگاه ماتریالیستی سرنوشت و حدود اختیار رو مورد بررسی قرار بدیم،باید بگم که سرنوشت یه چیز از پیش تعیین شده و لاتغییره!که صرفا از عوامل فیزیکی نشات میگیره و هرنوع تغییری در اون به معنای نقض قوانین فیزیکه. به عنوان مثال وقتی شما سکه ای رو پرتاب میکنید و روی خط اون به زمین میوفته از نظر ریاضی احتمال این موضوع 50 درصده.اما اگه همین پرتاب سکه به طور حقیقی و فیزیکی بررسی بشه میبینید که احتمال شیر اومدن سکه صفر و احتمال خط اومدنش 100 درصده. اما چرا ما همیشه احتمال پرتاب سکه و خط افتادنش رو 50 درصد میدونیم؟ پاسخ اینه که عوامل فیزیکی که تعیین کننده مسئله هستند اونچنان پیچیده و زیاده که عملا پی بردن به همه اونا یا بیفایدس یا غیر ممکن به همین دلیل ما همیشه احتمال شیر یا خط اومدن سکه رو 50 درصد میدونیم درحالی که از نظر فیزیکی احتمال یکی صفر و دیگری همیشه 100 درصده. در مورد اختیار هم همینطور از نظر ریاضی همین الان من میتونم دست راست،چپ،هیچکدوم یا هردو رو بلند کنم اما اگه ما به تمام مسائل فیزیکی ،شیمیایی،زیستی و..... از درون و محیط که بر مغز تاثیر میزاره با درصد error صفر واقف بشیم عملا متوجه میشیم که فقط یک حالت امکان به وقوع پیوستنش وجود داره.

1 ❤️

2016-06-25 12:46:59 +0430 +0430
نقل از: Najvaa درود بر تو اگر کتاب معارف رو برداری میگه سرنوشت دست خداست. تو کتاب منطق میگه خود انسان سرنوشتش رو میسازه. روانشناسی میگه عوامل محیطی روی سرنوشت انساس موثرن. اما اگر واقع بین باشی میفهمی اصلا چیزی به اسم سرنوشت وجود نداره. که اگر وجود میداشت باید پیشگویی هم واقعی می بود. ولی نیست! اینده مثل یک ساعت شنی در حال به وجود امدنه. تا وقتی که اون تو شن نریزه اینده ای هم نیست. پس موضوع سرنوشت و اینها همه الکیه. شاید توجیهی برای کم کاری امروز ماست.

البته بنده هرچی کتب معارفو ورق میزنم برعکس اشاره شده که سرنوشت(منظور اختیار) فقط دست خود آدمه!!

0 ❤️

2016-06-25 12:53:30 +0430 +0430
نقل از: Najvaa درود بر تو اگر کتاب معارف رو برداری میگه سرنوشت دست خداست. تو کتاب منطق میگه خود انسان سرنوشتش رو میسازه. روانشناسی میگه عوامل محیطی روی سرنوشت انساس موثرن. اما اگر واقع بین باشی میفهمی اصلا چیزی به اسم سرنوشت وجود نداره. که اگر وجود میداشت باید پیشگویی هم واقعی می بود. ولی نیست! اینده مثل یک ساعت شنی در حال به وجود امدنه. تا وقتی که اون تو شن نریزه اینده ای هم نیست. پس موضوع سرنوشت و اینها همه الکیه. شاید توجیهی برای کم کاری امروز ماست.

یعنی میگی تمام مسئولیت ایندت به عهده امروزه خودته که اختیارشو داری؟؟ پش تکلیف نوزادی تازه به دنیا اومده چیه؟؟ اون که هیچ اختیاری به امروزش نداره مثلا نمیتونه اختیار کنه شیر بخوره تا در اینده بزرگ و قوی بشه؟؟

1 ❤️

2016-06-25 12:57:18 +0430 +0430
نقل از: evanescencemohammad سلام به نظر من این خود ما هستیم که سرنوشت و تقدیر خودمون رو رقم میزنیم.و این چیزایی که میگن سرنوشت یه چیز از پیش تعیین شده است و خدا برای هرکس سرنوشتی تعیین کرده من شخصا قبول ندارم چون اگ اینجوری بود پس ما انسان ها برای چی به وجود اومدیم واسه بازی کردن تو یه نمایشنامه از پیش تعیین شده به اسم زندگی ؟ قطعا خلقت ما بی دلیل و بی حکمت نبوده.و ما اومدیم که خودمون انتخاب کننده همه چیز باشیم.و تصمیم گیرنده اصلی در مورد زندگیمون خودمونیم.البته قسمت و تقدیر در بعضی از مواقع واقعا وجود داره.مثلا کسایی که دچار بیماری میشن و یا تصادف هایی که منجر به از دست دادن عزیز و یا نقص عضو و...اینجور چیز ها اما این خود ما هستیم که آینده خودمون رو میسازیم

درود
اگه تمام اختیاره سرنوشت دست خودته پس چجوری میتونی قسمت و تقدیر رو تعریف کنی؟؟؟ بهتر نیست به جای واژه ی تقدیر از حوادث یا پیش امدای فیزیکی یا احتمالات زندگی استفاده کنیم؟

1 ❤️

2016-06-25 12:58:59 +0430 +0430
نقل از: ماساژمیدم لپ کلام سرنوشت تو اون چیزی هست که باور داوری سرنوشتت هست . زیادم ذهنتو درگیر خرفات مذهبی نکن

یعنی تو از باورات به اختیار میرسی؟؟ یعنی اونچیزی که باور داری فردا برات سرنوشت میشه واتفاق میفته؟؟

1 ❤️

2016-06-25 13:04:59 +0430 +0430
نقل از: marde_tanha به نظر من وقتی میگن سرنوشت مشخصه ولی میشه تغیرش داد مثل این میمونه که موقع تولد با توجه به شرایط موجود فلان آینده در انتظار آدمه... مثلا اگه آدم وسط یه خونواده معتاد به دنیا بیاد و تمام اطرافیانش اونطوری باشن اینم اعتیاد در انتظارشه... یعنی یه جور احتمال بالا... حالا همین بچه بزرگ میشه ولی این راهو انتخاب نمیکنه و کاملا سالم زندگی میکنه. این ممکنه از یه سری ویژگی های درونیش باشه یا اینکه نه تو زندگیش یهو یه اتفاقی بیافته مثلا یه شخص جلوش ظاهر بشه بگه این کار خوبی نیست.. ولی در نهایت خودش انتخاب میکنه. مثل این میمونه شما آخر یه فیلمنامه رو میدونی و میخوای بازیش کنی، وقتی اول یا وسط کار یه تغیراتی به وجود بیاری خود به خود آخرش رو هم دچار تغیر میکنی

اخر یه فیلم نامه رو میدونی یعنی تو از عاقبت سرنوشتت خبر داری و تصمیم به عوض کردنش میگیری؟؟اگه سرنوشت تعیین شدست و تو میتونی تغیرش بدی پس چرا کسی اعتقاد به پیش گوها نداره؟؟
تکلیف ژنتیک چیه پس؟؟ تو همون خانواده ای که گفتی ممکه کسی از یه خانواده با ضریب هوش بالا باشه ولی به قول تو سرنوشتش یه چیز دیگه میشه اونوقت به نظرت خودش باعث شده یا تقدیرش؟؟

1 ❤️

2016-06-25 13:05:38 +0430 +0430

چه خوووووف که فعالیتتو بیشتر کردی…ایجوری آدم انگیزه پیدا میکنه ?

موضوع خوبیه! و بستری ایجاد کردی که یه سری فاز استاد همه چی دون وردارن ?

وارد شدن به مقوله ی سرنوشت و اختیار و تعقل یخورده پیچیده س! من به شخصه هیچچچچچچچچ اعتقادی به سرنوشت از پیش تعیین شده یا قسمت ندارم… و همچنین به قضا و قدر و این چرندیاتی که دین توجیهشون کرده! انسان به هیچچچ چیزی محکوم نیس! در هیچ شرایطی! و البته مفهوم سعادت هم در نظر افراد متفاوته! ینی نسخه ی ثابتی برا خوشبختی و بدبختی نداریم!

0 ❤️

2016-06-25 13:07:28 +0430 +0430

سرنوشت و این حرفا فقط مال داستاناس. هرچن در اینکه انسان خودش آینده خودشو میسازه شکی نیس، ولاکن نباس از تاثیر مهم محیط نیز در این مقوله غافل شد!

درمورد قرآن و خدا که گفتی، صدالبته از جانب من یکی دیگه نیازی به توضی نیس، چون خعلی وخته دیدگاهم برا خودت روشنه. فلذا اگه اون بٌعدِ خرافیِ قضیه رو بذاریم کنارو با زبان علم و ایضن واقعیت ماتریالیستی پیش بریم، واسمون واضحه که همه چی؛ نه از پیش تعیین شده، بلکه کاملن برحسب اتفاقه. همونطوری که شکل‌گیری حیات رو کره‌ی زمین و به دمبالش نسل بشر برحسب اتفاق بوده. وختی سکه رو بندازی بالا، برات معلوم نی که شیر میاد رو زمین یا خط، یا شایدم رو لبه‌ش! این ینی اتفاق، نه از پیش تعیین شدن.

"آینده" عینهو «هندونه دربسه‌»س

0 ❤️

2016-06-25 13:09:39 +0430 +0430
نقل از: charlatan1375

البته بنده هرچی کتب معارفو ورق میزنم برعکس اشاره شده که سرنوشت(منظور اختیار) فقط دست خود آدمه!!

جمله ای هیت که میگه سرنوشت انسان ها رو خدا مینویسه و انسان ها خودشون هم دخیل ان. من با قسمت اول مخالفم بنابراین فقط همون قسمتشو نقل قول کردم.

0 ❤️

2016-06-25 13:12:30 +0430 +0430

موضوع جالبیه،اگه بخوایم با توجه به دیدگاه ماتریالیستی سرنوشت و حدود اختیار رو مورد بررسی قرار بدیم،باید بگم که سرنوشت یه چیز از پیش تعیین شده و لاتغییره!که صرفا از عوامل فیزیکی نشات میگیره و هرنوع تغییری در اون به معنای نقض قوانین فیزیکه. به عنوان مثال وقتی شما سکه ای رو پرتاب میکنید و روی خط اون به زمین میوفته از نظر ریاضی احتمال این موضوع 50 درصده.اما اگه همین پرتاب سکه به طور حقیقی و فیزیکی بررسی بشه میبینید که احتمال شیر اومدن سکه صفر و احتمال خط اومدنش 100 درصده. اما چرا ما همیشه احتمال پرتاب سکه و خط افتادنش رو 50 درصد میدونیم؟ پاسخ اینه که عوامل فیزیکی که تعیین کننده مسئله هستند اونچنان پیچیده و زیاده که عملا پی بردن به همه اونا یا بیفایدس یا غیر ممکن به همین دلیل ما همیشه احتمال شیر یا خط اومدن سکه رو 50 درصد میدونیم درحالی که از نظر فیزیکی احتمال یکی صفر و دیگری همیشه 100 درصده. در مورد اختیار هم همینطور از نظر ریاضی همین الان من میتونم دست راست،چپ،هیچکدوم یا هردو رو بلند کنم اما اگه ما به تمام مسائل فیزیکی ،شیمیایی،زیستی و..... از درون و محیط که بر مغز تاثیر میزاره با درصد error صفر واقف بشیم عملا متوجه میشیم که فقط یک حالت امکان به وقوع پیوستنش وجود داره.

پس تکلیفه تقدیر یا قسمت چیه؟؟ این عوامل فیزیکی که میگی مستقیما رو اختیار زندگیمون وعقلمون تاثیر دارن؟؟؟

1 ❤️

2016-06-25 13:15:54 +0430 +0430
نقل از: khanom hana

یعنی میگی تمام مسئولیت ایندت به عهده امروزه خودته که اختیارشو داری؟؟ پش تکلیف نوزادی تازه به دنیا اومده چیه؟؟ اون که هیچ اختیاری به امروزش نداره مثلا نمیتونه اختیار کنه شیر بخوره تا در اینده بزرگ و قوی بشه؟؟

من اصلا قبول ندارم که بچه اختیار نداره. دلیلش هم موارد بسیاری هست که دیدم مادر و پدری وقتی بچه نوزاد بوده مشکل داشتن و دعوا میکردن، والان اون بچه مشکل روحی داره. با این که اون مادر و پدر به فکر خودشون از وقتی که بچه میفهمیده(1.5 سالگیش) با هم دعوا نکرده بودن!
نوزاد ها عقل دارن. اختیار دارن. حس دارن و … اینکه اختیار کنترل ادرار ندارن دلیل نمیشه که اختیار هیچی نداشته باشن. تا حدی که پاش رو از گلیمش بکشه بیرون اختیار و توانایی دارن.
اما در مورد تاثیر توی اینده. انسان ها هر چی بزرگتر میشن تصمیمات بزرگتری میگیرن. تصمیماتی که تاثیرات طولانی تری هم دارن. یک نوزاد تنها تصمیمش برای ایندش اینه که گریه کنه تا بهش شیر بدن و بتونه 2 ساعت بخوابه!
بزرگتر میشه برای یک روزش برنامه میریزه که بازی کنه.
بزرگتر میشه و میره مدرسه و برای یک هفته برنامه میریزه.
توی دبیرستان برای یک ماه.
وقت کنکور برای یک سال.
دوره ی لیسانس برای 4 سال.
و بزرگترین تصمیم وقت ازدواج که برای یک عمر هست.

0 ❤️

2016-06-25 13:19:11 +0430 +0430

پس تکلیفه تقدیر یا قسمت چیه؟؟ این عوامل فیزیکی که میگی مستقیما رو اختیار زندگیمون وعقلمون تاثیر دارن؟؟؟

اول اشاره کنم بنده با این تعبیری که از ماتریالیسم به دست میاد موافق نیستم.
اما اگه از ایندیدگاه به قضیه نگاه کنیم،نه تنها تاثیر میذارن بلکه عملا احتمالات دیگه رو به صفر مبدل میکنن.
با توجه به این دیدگاه شاید باز کردن دهان،یا بستن پلک من ظاهرا از قدرت اختیار نشأت بگیره.اما این بیشتر از یه فریب نیست.
واقعیت اینه که از اجتماع ملیون ها ملیون واقعیت و قانون فیزیکی که هیچکدوم قابل تغییر نیستند(حتی خود تغییرات هم بنا بر نتایج فیزیکی لاتغییره) یه عمل صورت میگیره.
به مثال سکه که بالا اشاره شد توجه کنید.

0 ❤️

2016-06-25 13:21:08 +0430 +0430
نقل از: Humanity defender shiva چه خوووووف که فعالیتتو بیشتر کردی...ایجوری آدم انگیزه پیدا میکنه ?

وارد شدن به مقوله ی سرنوشت و اختیار و تعقل یخورده پیچیده س! من به شخصه هیچچچچچچچچ اعتقادی به سرنوشت از پیش تعیین شده یا قسمت ندارم… و همچنین به قضا و قدر و این چرندیاتی که دین توجیهشون کرده! انسان به هیچچچ چیزی محکوم نیس! در هیچ شرایطی! و البته مفهوم سعادت هم در نظر افراد متفاوته! ینی نسخه ی ثابتی برا خوشبختی و بدبختی نداریم!

علیکه سلام شیوا جونم خوش اومدی به تاپیکم :-* چه خوب اتفاقا بودن توام انگیزست برای من ?

اعتقاد داری که ایندتو خودت میسازی پس تکلیف حوادثی که توشون هیچ اختیاری نداری چیه مث مریضیایی که توشون محکوم به مرگی؟؟ یا تصادفاتی که تورو از اختیار امروزت میندازه؟؟

1 ❤️

2016-06-25 13:22:00 +0430 +0430
نقل از: اسکلت حشری

سرنوشت و این حرفا فقط مال داستاناس. هرچن در اینکه انسان خودش آینده خودشو میسازه شکی نیس، ولاکن نباس از تاثیر مهم محیط نیز در این مقوله غافل شد!

درمورد قرآن و خدا که گفتی، صدالبته از جانب من یکی دیگه نیازی به توضی نیس، چون خعلی وخته دیدگاهم برا خودت روشنه. فلذا اگه اون بٌعدِ خرافیِ قضیه رو بذاریم کنارو با زبان علم و ایضن واقعیت ماتریالیستی پیش بریم، واسمون واضحه که همه چی؛ نه از پیش تعیین شده، بلکه کاملن برحسب اتفاقه. همونطوری که شکل‌گیری حیات رو کره‌ی زمین و به دمبالش نسل بشر برحسب اتفاق بوده. وختی سکه رو بندازی بالا، برات معلوم نی که شیر میاد رو زمین یا خط، یا شایدم رو لبه‌ش! این ینی اتفاق، نه از پیش تعیین شدن.

این اتفاق نیست،اصولا چیزی به اسم اتفاق وجود نداره،چیزی که ما اون رو اتفاق میدونیم عملا جهل ما نسبت به عوامل فیزیکی با درصد خطای صفره. با پرتاب سکه شاید از نظر ریاضی چندین احتمال مطرح باشه ولی با در نظر گرفتن تمام عوامل فیزیکی عملا فقط یه احتمال باقی میمونه. همونطور که جهل ما نسبت به رنگ و شکل داخل هندونه اون درونش رو تغییر نمیده ،جهل ما هم نسبت به عوامل فیزیکی و مادی باعث تغییر آینده نمیشه.

0 ❤️

2016-06-25 13:27:56 +0430 +0430

خیلی خوووب بود پستت
فقط همین محیطی که میگی ممکنه اتفاقی رو برات پیش بیاره که محکوم به مرگ بشی اونوقت به نظرت این محکوم شدن اختیارتو ازت نمیگیره؟؟ و تورو تسلیمه تقدیر نمیکنه؟؟

1 ❤️

2016-06-25 13:32:24 +0430 +0430
نقل از: evanescencemohammad
نقل از: evanescencemohammad سلام به نظر من این خود ما هستیم که سرنوشت و تقدیر خودمون رو رقم میزنیم.و این چیزایی که میگن سرنوشت یه چیز از پیش تعیین شده است و خدا برای هرکس سرنوشتی تعیین کرده من شخصا قبول ندارم چون اگ اینجوری بود پس ما انسان ها برای چی به وجود اومدیم واسه بازی کردن تو یه نمایشنامه از پیش تعیین شده به اسم زندگی ؟ قطعا خلقت ما بی دلیل و بی حکمت نبوده.و ما اومدیم که خودمون انتخاب کننده همه چیز باشیم.و تصمیم گیرنده اصلی در مورد زندگیمون خودمونیم.البته قسمت و تقدیر در بعضی از مواقع واقعا وجود داره.مثلا کسایی که دچار بیماری میشن و یا تصادف هایی که منجر به از دست دادن عزیز و یا نقص عضو و...اینجور چیز ها اما این خود ما هستیم که آینده خودمون رو میسازیم

درود
اگه تمام اختیاره سرنوشت دست خودته پس چجوری میتونی قسمت و تقدیر رو تعریف کنی؟؟؟ بهتر نیست به جای واژه ی تقدیر از حوادث یا پیش امدای فیزیکی یا احتمالات زندگی استفاده کنیم؟

این چیزایی که شما میگین اسمشو بزاریم پیش امدای فیزیکی یا احتمالات زندگی رو میشه از یه زاویه دیگه بهش نگاه کرد.
مثلا کسی که تو یه تصادف پاهاشو از دست میده.از داشتن پاهاش محروم میشه.مثل بچه ای که موقع به دنیا اومدن مادرش می میره از داشتن مادر محروم میشه یا کسی که پدرشو از میده.یا کسی که تو خانواده فقیر به دنیا میاد و…
اینا همه شرایطی هستند که تو زندگی هرکس ممکنه به وجود بیاد و ما مجبوریم که خودمونو با این شرایط سازگاری بدیم.
حالا میشه گفت که قبل از اینکه ما به وجود بیایم اینا تو سرنوشت ما بوده چون که ما هیچ دخالتی تو به وجود اومدن اینا نداریم یا شاید هم به گفته شما احتمالات زندگی باشه فقط.

چون دخالت نداریم میگیم ممکنه سرنوشتمون باشه؟؟؟ اگه دخالت داشتیم دیگه نمیتونیم بگیم سرنوشتمونه؟؟؟
از رو کدوم دیدگاه اینجوری میگی؟؟

1 ❤️

2016-06-25 13:33:30 +0430 +0430

این اتفاق نیست،اصولا چیزی به اسم اتفاق وجود نداره،چیزی که ما اون رو اتفاق میدونیم عملا جهل ما نسبت به عوامل فیزیکی با درصد خطای صفره. با پرتاب سکه شاید از نظر ریاضی چندین احتمال مطرح باشه ولی با در نظر گرفتن تمام عوامل فیزیکی عملا فقط یه احتمال باقی میمونه. همونطور که جهل ما نسبت به رنگ و شکل داخل هندونه اون درونش رو تغییر نمیده ،جهل ما هم نسبت به عوامل فیزیکی و مادی باعث تغییر آینده نمیشه.

_

عوامل فیزیکی و مادی نیز برحسب شرایط محیطی یا همون اتفاقات پیش میرن... همونطوری که هندونه دربسه از اول شکل‌گیریش هم میتونه قرمز بشه هم رنگ ماست. همونطور که از بین میلیون‌ها اسپرم، تو یه دونه فقط به تخمک چسبیدی و شدی این چیزی که الان هسی.

1 ❤️

2016-06-25 13:35:39 +0430 +0430

خیلی خوووب بود پستت فقط همین محیطی که میگی ممکنه اتفاقی رو برات پیش بیاره که محکوم به مرگ بشی اونوقت به نظرت این محکوم شدن اختیارتو ازت نمیگیره؟؟ و تورو تسلیمه تقدیر نمیکنه؟؟

_

مرسی، ? محیط و اختیار همونطوری که گفتم جفتشون تاثیر دارن، نمیشه تاثیر هیشکودومشونو نادیده گرف.

0 ❤️

2016-06-25 13:36:25 +0430 +0430
نقل از: Najvaa

من اصلا قبول ندارم که بچه اختیار نداره. دلیلش هم موارد بسیاری هست که دیدم مادر و پدری وقتی بچه نوزاد بوده مشکل داشتن و دعوا میکردن، والان اون بچه مشکل روحی داره. با این که اون مادر و پدر به فکر خودشون از وقتی که بچه میفهمیده(1.5 سالگیش) با هم دعوا نکرده بودن!
نوزاد ها عقل دارن. اختیار دارن. حس دارن و … اینکه اختیار کنترل ادرار ندارن دلیل نمیشه که اختیار هیچی نداشته باشن. تا حدی که پاش رو از گلیمش بکشه بیرون اختیار و توانایی دارن.
اما در مورد تاثیر توی اینده. انسان ها هر چی بزرگتر میشن تصمیمات بزرگتری میگیرن. تصمیماتی که تاثیرات طولانی تری هم دارن. یک نوزاد تنها تصمیمش برای ایندش اینه که گریه کنه تا بهش شیر بدن و بتونه 2 ساعت بخوابه!
وقت کنکور برای یک سال.

من نگفتم نوزادا حس پذیر نیستن من گفتم اختیار ندارن اینکه تو میگی تصمیم میگیره گریه کنه بهش شیر بدن اصن درست نیس چون اون داره از روی غریزش گریه میکنه چون گشنشه و از وقتی به بلوغ میرسه دارای قدرت اختیار و تصمیم میشه

1 ❤️

2016-06-25 13:43:36 +0430 +0430

too dini ye bahsi dashtim ba mozooe qaza o qadar k qadar oon barnamew va naqshei hst k dar nezamew afarinesh tasbit shodew… mesew rooyeshew giyahan va qaza hm oon mashiytew elahiew barayew inkew qadar amali beshew… sarneveahtew ensan hm dar geroye in dotas… yani qadar k naqshew b hamrahew eradeye ensanew ba qaza k eradew khodas tarkib mishn va sarneveshto misazn… oofff… cheqad sakht bood… khoob shod bara konkoor ye morooriym krdm -_-

2 ❤️

2016-06-25 13:48:33 +0430 +0430
نقل از: Najvaa

وقت کنکور برای یک سال.

من نگفتم نوزادا حس پذیر نیستن من گفتم اختیار ندارن اینکه تو میگی تصمیم میگیره گریه کنه بهش شیر بدن اصن درست نیس چون اون داره از روی غریزش گریه میکنه چون گشنشه و از وقتی به بلوغ میرسه دارای قدرت اختیار و تصمیم میشه

ببین این که من میگم نوزاد ها فکر میکنن برای گریه کردن اثبات شده اس. اما فکر میکنم شما داری بر اساس اعتقاداتت و شنیده هات حرف میزنی.
اگر اینطور بخوایم بحث کنیم بر اساس اعتقاداتمون، خیلی راحت میتونم این حرفت رو به چالش بکشم.
اختیار یک ویژگی مال روح هست. ویژگی جسمی ای نیست دلیلش هم اینه که به قول شما وقتی ادم بالغ میشه و مختار تغییری توی جسمش به وجود نمیاد. که مثلا ما بگیم چون فلان جاش اینطوری شده مختار شده. از طرفی توی دین میخونیم که روح انسان ثابت هست و ثابت میمونه. اگر روح انسان از بدو تولد تشکیل دهنده ی شخصیتش هست و ثابت میمونه، پس اختیار چطور اول نبوده و بعدا بهش اضافه شده؟!
بعد هم خدا توی قران میگه ما انسان ها رو مختار افریدیم. نمیگه مختار نمودیم پس باز هم میفهمیم از بدو تولد ادم مختار به دنیا میاد.
از نظر علمی
اگر بچه از روی غریضه برای گرسنه بودن گریه میکنه، چطور وقتی باهاش بازی میکنی و سرش رو گرم میکنی و حواسش رو پرت میکنی تا مدتی گریه نمیکنه و باهات همراهی و بازی میکنه؟ چه ارتباطی بین غریضه و حواس بچه هست؟

0 ❤️

2016-06-25 13:51:22 +0430 +0430

عذر میخوام غریزه درسته.

0 ❤️

2016-06-25 13:51:46 +0430 +0430

_

عوامل فیزیکی و مادی نیز برحسب شرایط محیطی یا همون اتفاقات پیش میرن... همونطوری که هندونه دربسه از اول شکل‌گیریش هم میتونه قرمز بشه هم رنگ ماست. همونطور که از بین میلیون‌ها اسپرم، تو یه دونه فقط به تخمک چسبیدی و شدی این چیزی که الان هسی.

اشاره شد که واژه اتفاق به معنای جهل ما نسبت به ملیون ها ملیون عوامل فیزیکیه(البته با توجه به دیدگاه ماتریالیستی). در واقع عملا همیشه یک نوع احتمال وجود داره.اما با توجه به پیچیده بودن و نا توانی ما در جمع آوری تمام عوامل همیشه قانون احتمالات وسط میاد. محیط،نه یه عامل غیر فیزیکی که جزئی از خود عوامل فیزیکیه. باز میگم احتمال این که یه هندونه قرمز یا سفید بشه در حقیقت فقط یکیه که هرچقدر نسبت به عواملی که رنگ هندونه رو تشخیص میدن بیشتر واقف بشیم بهتر میتونیم رنگ اون رو پیش بینی کنیم. اونچه ما به عنوان احتمال مطرح میکنیم error اندازه گیری و جهل شخص نسبت به عوامل فیزیکی و نه error خود عوامل ثابت فیزیکیه.

0 ❤️

2016-06-25 13:51:48 +0430 +0430

_

اشاره شد که واژه اتفاق به معنای جهل ما نسبت به ملیون ها ملیون عوامل فیزیکیه(البته با توجه به دیدگاه ماتریالیستی). در واقع عملا همیشه یک نوع احتمال وجود داره.اما با توجه به پیچیده بودن و نا توانی ما در جمع آوری تمام عوامل همیشه قانون احتمالات وسط میاد.
محیط،نه یه عامل غیر فیزیکی که جزئی از خود عوامل فیزیکیه.
باز میگم احتمال این که یه هندونه قرمز یا سفید بشه در حقیقت فقط یکیه که هرچقدر نسبت به عواملی که رنگ هندونه رو تشخیص میدن بیشتر واقف بشیم بهتر میتونیم رنگ اون رو پیش بینی کنیم.
اونچه ما به عنوان احتمال مطرح میکنیم error اندازه گیری و جهل شخص نسبت به عوامل فیزیکی و نه error خود عوامب ثابت فیزیکیه.

0 ❤️

2016-06-25 14:10:26 +0430 +0430

تصور کنید لیوانی رو که از دست رها شده،ما به راحتی میتونیم پیش بینی کنیم که به سمت زمین سقوط میکنه،چون تمام عوامل سقوط جسم رو که همون جاذبس بهش آگاهی داریم.
حالا تصور کنید که میخوایم پیش بینی کنیم که آیا این لیوان شکسته میشه یا نه؟
برای اینکار باید عوامل بیشتری من جمله سختی لیوان،جنس اون،شتاب لیوان موقع برخورد با زمین و میزان سختی اون رو بررسی کنیم.(ممکنه تمام این عوامل برای ما روشن نباشه،اما دانش یا عدم دانش نسبت به این عوامل سرنوشت این لیوان رو بعد از برخورد به زمین تغییر نمیده)
حالا تصور کنید به این نتیجه رسیدیم که لیوان بعد از برخورد با زمین میشکنه و قراره پیش بینی کنیم هرکدوم از خرده های لیوان به کجا پخش میشه.
باید برای تعیین این عمل عوامل بیشتر و پیچیده تری از جمله شکل و فرم لیوان(ارتفاع پرتاب،تعداد چرخش لیوان تا رسیدن به زمین،شتاب لیوان موقع برخورد،میزان سختی و سفتی زمین،همچنین انحای محل برخورد،ناحیه برخورد لیوان و… رو مشخص کنیم
باز کار سخت تر میشه،اما بازم جهل ما نسبت به عوامل،سرنوشت خرده های لیوان و محل هرکدوم رو تغییر نمیده.
در رابطه با سرنوشت آدم ، یا بود و نبودش بعد از عمل لقاح و یا دیگر مسائل هم به همین منواله. تمام چیزی که ماتریالیست ها درباره حدود اختیار میگن ناشی از جهل و عدم آگاهی نسبت به تمام عوامل محیطیه.

0 ❤️

2016-06-25 14:11:45 +0430 +0430
نقل از: Humanity defender shiva چه خوووووف که فعالیتتو بیشتر کردی...ایجوری آدم انگیزه پیدا میکنه ?

علیکه سلام شیوا جونم خوش اومدی به تاپیکم :-* چه خوب اتفاقا بودن توام انگیزست برای من ?

اعتقاد داری که ایندتو خودت میسازی پس تکلیف حوادثی که توشون هیچ اختیاری نداری چیه مث مریضیایی که توشون محکوم به مرگی؟؟ یا تصادفاتی که تورو از اختیار امروزت میندازه؟؟

امیدوارم همه ی کسایی که تو سایت بودنشون برام انگیزه فعالیته همیشه باشن! دوست باشن ♥

ببین حنا…من خیلی ساده به این قضیه نگاه میکنم! اصرار هم ندارم بگم دیدگاه من درسته… ولی همین مریضیا هم ریشه شون مشخص بشه کلی پیچیده میشه قضیه! تاثیرات ژنتیک(که کاملا جبریه)…نحوه ی زندگی و و و … تصادفات هم همینطور! کلی دلیل برا یه تصادف ساده که تهش مرگه میتونیم بتراشیم! معنی اختیار این نیس که من بتونم رو تموم اتفاقات تسلط داشته باشم… از دید من مرگ هم خیلی ساده اتفاق میوفته! میمیریم و تموم میشیم!همین! تلاش برا زندگی کردن میکنیم…همون survive! ولی درواقع نمیدونیم برا چی دوس داریم زنده باشیم! شاید به خاطر این که وقایای بعد از مرگ مجهولن! یکی یه بیماری لاعلاج میگیره میمیره…یکی مغلوب ضعف جسمیش میشه و به قتل میرسه! خلاصه این که زندگی به خودی خود مبهمه…اولش! آخرش! انگیزه ی همچین مکانیسمی و… پس سرنوشت و مدیریتش به وسیله ی اختیار و … هم مبهمن!

0 ❤️

2016-06-25 14:13:44 +0430 +0430

قبل از اینکه دوستان در مورد سرنوشت و اختیار و پیشگویی و گذشته و اینده نظر بدن برای بار چندم پیشنهاد میدم فیلم ماتریکس 1 رو ببینید بعد در مورد این مساله نظر بدید. این فیلم به خوبی اختیار و سرنوشت رو به چالش و تصویر میکشه.

0 ❤️

‌آگهی‌های دوستیابی

نمایش آگهی های دوستیابی بستگی به علاقه شما دارد. برای دیدن آگهی مرتبط با علاقه تان لطفا پروفایل تان را » ایجاد یا ویرایش کنید «